Министрите на правосъдието и на социалната политика са одобрили образци на нови декларации, с които пред Агенцията по вписванията (АВ) ще се удостоверява липсата на неизплатени заплати, обезщетения и осигуровки. За това съобщиха от АВ.
Случва се заради промяна в Търговския закон, предвидила забрана за прехвърляне на дружества, дялове и акции при наличието на подобни задължения, което докара поголовни откази за вписвания от страна на АВ. De Fakto вече писа за проблема, както и за становището на авторитетни юристи срещу недообмислените поправки.
В крайна сметка на 16 февруари в „Държавен вестник“ излязоха поправки в Търговския закон (направени в преходни и заключителни разпоредби на новия Закон за пазарите на финансови инструменти).
Съобщението на Агенцията по вписванията гласи:
СЪОБЩЕНИЕ ЗА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ НА ТЪРГОВСКИЯ РЕГИСТЪР И РЕГИСТЪРА НА ЮРИДИЧЕСКИТЕ ЛИЦА С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ
Във връзка с промените в Закона за Търговския регистър, публикувани в ДВ, бр. 15 от 2018 г., в сила от 16.02.2018 г., със Заповеди на Министъра на правосъдието и Министъра на труда и социалната политика са утвърдени образци на:
Декларация по чл. 16, ал. 2 във връзка с чл. 15, ал. 4 от Търговския закон;
Декларация по чл. 129, ал. 2 във връзка с чл. 129, ал. 1 от Търговския закон.
Декларациите могат да бъдат изтеглени от следните линкове:
http://www.registryagency.bg/bg/prestsentar/novini/sobshenie-za-potrebitelite-na-trgovskiya16_02_18/
http://brra.bg/ContentManagementView.ra
Обнародваните промени в Търговския закон гласят:
Днес нотариус отказа да завери договор за прехвърляне на дялове, без да е заверил нотариално декларацията по чл. 129, ал. 1. Мисля, че напълно излишно дадох 6 лева за тази заверка. Бихте ли коментирали следва ли подписът под декларацията по чл. 129 от ТЗ следва да е нотариално заверен
Не е нужно да се заверява нотариално подписа. Излъгали са ви