Новите ограничения за общинските съветници ще важат от края на 2019-а
Обнародваният на 19 януари тази година след отхвърляне на президентското вето нов антикорупционен закон, вече ще се поправя. Проект за „допълнение“ са внесли шефът на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) и заместникът му Христиан Митев (Обединени патриоти).
Поправките са само две, немногословни, но, както се разбира от мотивите на вносителите, значими. И явно коригират недомислици в закона, на който толкова държат управляващите и не само те.
Влизане в сила на 23 януари
Така в заключителна разпоредба на Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество се записва, че той влиза в сила от 23 януари 2018 г. (По обичайните правила иначе датата е 22 януари – три дни след обнародването в „Държавен вестник“). Кое налага изместването с един ден, Кирилов и Митев не са посочили – със срокове спрямо влизането в сила са обвързани основно изборът на председател на новата антикорупционна комисия (едномесечен срок) и членовете й (двумесечен срок). Но и след корекцията срокът за избор на председател няма как да бъде спазен – до миналата седмица можеха да се правят номинации, сега изтича срокът за представяне на концепции, едва после следват изслушвания първо в парламентарна комисия, едва после – в пленарна зала.
Иначе кандидатите са известни – досегашният шеф на КОНПИ Пламен Георгиев, издигнат от ГЕРБ и Обединени патриоти, и доскорошният шеф на комисията за конфликт на интереси Николай Николов, номиниран от БСП.
Концепцията на Георгиев вече е публикувана в сайта на Народното събрание. Впечатлява с искането за нови 104 служители на мегаоргана, обединил КОНПИ, Комисията за конфликт на интереси, БОРКОР, звена от Сметната палата и от ДАНС. Настоява се също за нова сграда, формиране на ново звено за процесуално представителство (нещо като екип от адвокати или юрисконсулти), ще има нов сайт. И нови харчове, както отбелязва „Клуб Z“.
„Преходен период“ за общинарите
Въведените нови ограничения за общинските съветници да действат от 1 декември 2019 г., предвижда второто допълнение. Т.е. те ще важат за общинарите, които тепърва ще бъдат избирани и ще карат мандат 2019-2023 г.
Тук явно, макар и само за месец, новият закон вече е показал пробойни и недоглеждания. И това прозира зад мотивите на Данаил Кирилов и Христиан Митев.
Двамата обявяват за: „Необходимост от създаване на преходен период от време, за да може да се уредят новите задължения на общинските съветници при подаването на декларации за несъвместимост, а именно задълженията им да не могат да бъдат еднолични търговци, съдружници, акционери, членове на управителни, надзорни или контролни съвети на търговски дружества, които имат сключени договори с общината, в която са общински съветници, както и с търговски дружества с общинско участие или с общински предприятия“.
Кирилов и Митев обясняват също, че в началото на настоящия мандат на общинските съветници 2015-2019 г. те са подали встъпителна декларация за несъвместимост по отменения вече Закон за конфликт на интереси. А задължения да декларират имоти и конфликт на интереси са имало само председателите на общинските съвети.
В същото време новият закон вече не позволява на фирми, в които под една или друга форма участват общински съветници да имат договорни отношения с общинските администрации. А „в практиката възникват множество хипотези по вече сключени договори“, например за наемите на помещения, ползвани от лични лекари, които са и общински съветници, или тези, които със свои фирми стопанисват временни преместваеми обекти.
Затова кандидатите за общински съветници с мандат 2019-2023 г. трябва да съобразят и да решат дали да бъдат общински съветници при тези условия, обявяват двамата вносители.
Проектът им е в дневния ред на правната комисия днес.