Правителството е одобрило и изпратило становище в Конституционния съд, в което на практика е приело, че законите могат да се приемат и на три четения. Това личи от тезата на кабинета по дело № 14 срещу текст от Закона за Държавния бюджет, реално гласуван три пъти, въпреки условието на Конституцията, че законите се обсъждат и приемат с две гласувания. Кабинетът обаче е застъпил тезата, че искането на опозицията не е основателно и трябва да се отхвърли. От съобщението на правителствената пресслужба не става ясно кой е подготвил одобреното становище.
През декември миналата година депутатите от левицата внесоха в Конституционния съд (КС) искане за установяване на противоконституционност на чл. 6, ал. 1, раздел 2, т. 12. „Субсидии и други текущи трансфери“ от Закона за държавния бюджет. Социалистите оспориха процедурата, по която беше приет чл. 6 от закона, свързан с парите на Министерския съвет. По време на второто четене на закона по предложение на депутата от БСП Васил Антонов парламентът гласува текст, с който бяха отпуснати допълнителни средства – 1.13 млн. лв., за храм-паметника „Св. Александър Невски“ и за манастира „Св.Георги Зограф“ на Атон. Въпреки поисканото прегласуване от ГЕРБ предложението отново бе подкрепено. Социалистите бяха подкрепени в залата от ДПС, „Воля“ и някои представители на „Обединените патриоти“. При повторния вот те даже, вместо да намалеят, се увеличиха – „за“ бяха Георги Колев, Йордан Апостолов, Петър Петров и Росен Иванов от НФСБ, както и зам.-председателят на парламента Явор Нотев от „Атака“ и колегата му Павел Шопов, а от ВМРО – Йордан Йорданов.
Крайното общо гласуване на всички алинеи и точки в чл. 6 беше отложено по настояване на ГЕРБ, а ден по-късно представителите на мнозинството се върнаха и на конкретното предложение на Васил Антонов и този път пленарната зала го отхвърли. Така въпросният текст бе подложен на повече гласувания от допустимите по чл.88 от Конституция само две гласувания.
Докладчик по делото е съдия Румен Ненков, баща на депутата от ГЕРБ Александър Ненков.