Омбудсманът вече ще се избира с явно, а не с тайно гласуване от Народното събрание, решиха народните представители с промените на второ четене в Закона за обществения защитник. Досега изборът бе таен.
Според промените предложение за избор на омбудсман ще могат да правят не само народните представители и парламентарните групи, но и юридически лица с нестопанска цел. Към изискванията за заемане на длъжността е добавено изискване за доказан опит в сферата на правата на човека. Запазва се правилото избран за омбудсман да се счита кандидат, получил повече от половината гласове на депутатите.
Заместник-омбудсманът ще се избира месец след вота за омбудсман, с явно гласуване по предложение на омбудсмана.
Промените в закона предвиждат още омбудсманът да се застъпва за гражданите и когато правата им са нарушени от частноправни субекти, а не както досега само от държавни органи. Омбудсманът не само ще защитава, но и ще насърчава основните права и свободи.
Сред новите правомощия е и това да дава препоръки до Министерския съвет и Народното събрание за подписване и ратифициране на международни актове в областта на правата на човека.