Бих бил предпазлив с крайните констатации в тази ситуация, защото тя има твърде много неизвестни, смята адвокат Николай Хаджи Генов.


Коментарът е по повод протестите на жители на Пловдив , които излизат за втори пореден ден на демонстрация в защита на доктор Иван Димитров, задържан по обвинение в умишлено убийство на крадец, нахлул в дома му. Лекарят е арестуван заради убийството на 38-годишния Жоро Джевизов-Плъха в петък. Демонстранти смятат, че Димитров е застрелял нахлулия в дома му рецидивист при самоотбрана и в защита на съпругата и двете си деца. Депутати пък, услужливо, веднага дадоха рецепта – да се промени текста за неизбежната самоотбрана.
Адвокат Недева напомня, че когато има противоправно нападение срещу личността и собствеността на гражданина, в случая на д-р Иван Димитров, не само атакувания, но и всеки, който се намира в близост и възприеме тази заплаха, може да упражни правото си на самозащита. Ако фактите , с които сме запознати, отговарят на действителността, прави тя уговорка пред De Fakto.
„Законът изрично казва, че когато нападение е извършено чрез проникване с насилие или взлом в жилище, никога няма превишаване пределите на неизбежната отбрана. Тоест, по съобщените факти по случая, след като има проникване в жилището на д-р Димитров, не може да се приложи текста за превишаване на пределите на неизбежната отбрана”, категорична е Недева.
За нея е безумно да бъде задържано едно лице, когато фактите сочат това, което се съобщава днес. „Да извършиш убийство дори при превишаване на пределите на неизбежната отбрана, е наказуемо с до 5 г. лишаване от свобода и не представлява тежко умишлено престъпление по смисъла на закона, което да предполага задържане”, тълкува юристката.
Тя не приема твърденията, че в момента прокуратурата е между чука и наковалнята около казуса с пловдивския лекар. „Видя ми се крайно несъответно, че нападателят бил осъждан за кражби. Няма значение колко присъди имаш. Когато си осъществил противоправно нападение и имаш посегателство не само срещу собствеността, но и срещу лекаря, категорично д-р Димитров е имал право да отбранява себе си и семейството си”, смята Недева, която води едни от най-тежките наказателни дела в Пловдив и страната. Според нея явно медикът е забелязал и усетил, че нападателят е въоръжен. „Какво да чака повече? Освен на него да посегне и на децата му?”, пита тя. И повтаря, че законът няма нужда да бъде променян. „Той е много добър в сегашния си вид, но трябва да бъде тълкуван правилно. Има постановление на пленума на Върховния съд за неизбежната отбрана от 1973 г. Не е изгубило своята сила. Много малко хора го четат, включително и разследващите”, обобщава Недева.
Аз съм изненадана, че друг път прокуратурата е много словоохотлива, а сега – твърде пестелива на обяснения, и то по един изключително важен и в човешки, и в юридически план случай, коментира пред De Fakto адвокат Недева. От изявленията на съпругата на д-р Димитров научаваме, че жилището им е запечатано, а от полицията й казали, че в „първия работен ден ще се разбере кога ще си влезе в него”. Какво означава това?! Че през почивните дни не се работи по случая?! Че вътре няма екип който да разследва горещите следи?! И какво излиза, полицията почива, а д-р Димитров задържан!
Виждате, не законът, а прилагането му може да създава проблемите.

„Текстът в закона е перфектен, няма смисъл от нормативна промяна. Такава трябва на „болните места“ – прокуратурата и полицията“, коментира адвокатът пред телевизия Он ер тази сутрин. „Бих бил предпазлив с крайните констатации в тази ситуация, защото тя има твърде много неизвестни. Както стана ясно, това не е идеалният вариант за самозащита“, допълни той.
Адвокатът изброи някои от спорните моменти в целия случай, като започна от това, че трима души се бият в малко затворено пространство през нощта, има изстрел, а никой нищо не чува. „Ден по-късно намираме труп на десетки метри извън дома. Всеки нападнат в къщата си и се е защитил. В чистия вид на самозащита, първата работа след това е да се позвъни на спешния телефон 112“, отсече Николай Хаджигенов. И допълни: „Прокуратурата мълчи както обикновено, когато няма поръчка за изпълнение“.