През седмицата се очаква заключение на генералния адвокат от Съда на ЕС, свързано с въпрос на румънски съд дали Директива 2003/88/EО относно някои аспекти на организацията на работното време допуска норми във вътрешното законодателство да не признават периода за отглеждане на дете до двегодишна възраст за трудов стаж, който дава право на годишен отпуск. Мнението на генералния адвокат е поискано от съдиите, които в голям състав ще решат делото.
Спорът е между съдия Мария Дику (Румъния), на която работодателят (Окръжен съд в Ботошани) отказва да разреши пълния размер на годишния й след майчинството. Аргументът е, че не е имала право на този отпуск, защото е била в отпуск за отглеждане на малко дете. След серия съдебни произнасяния, казусът се озовава в Люксембург.
Решението на Съда на ЕС е важно, защото след произнасянето му, то става задължително за юрискдикциите на всички държави членки, изправени пред подобни спорове.
Важно е да напомним, че по българското законодателство, времето през което работничките и служителките са в отпуск по майчинство, се зачита за трудов стаж и право на годишен отпуск.
По тази причина, те имат право на платен годишен отпуск след завръщането си на работа, ако поискат писмено разрешение за това.