Заместниците на Иван Гешев станаха трима
Димитър Франтишек Петров, от 7 март зам.-шеф на специализираната прокуратура, бе порицан с „обръщане на внимание“. Това е най-леката санкция в съдебния закон, която дори не е в списъка с наказанията.
Заповедта за „обръщането на внимание“ е на градския прокурор на София Емилия Русинова, чийто подчинен доскоро бе обвинителят Димитър Петров. Прокурорската колегия на ВСС днес прие за сведение заповедта, но така и не се разбра за какво провинение е порицан новият член на ръководството на спецпрокуратурата.
Димитър Франтишек Петров бе избран за зам.-шеф на спецпрокуратурата по предложение на Иван Гешев. Той зае мястото на Красимир Тренчев, който продължително отсъствал.
Новият заместник е известен, беше в антикоупционното звено на СГП, отказа да образува досъдебно произодство срещу Делян Пеевски, бе главно действащо лице в инцидент с ученик пред училищна лавка.
Още един заместник
По предложение на шефа на специализираната прокуратура Иван Гешев колегията на ВСС днес назначи и трети негов заместник. Това е Даниела Костадинова Начева, досега редови обвинител.
Възстановяване и освобождаване
С две поредни решения днес прокурорската колегия първо възстанови Пламен Димитров като прокурор в спецпрокуратурата, а после го освободи като магистрат.
Стана по молба на самия Димитров, за да не загуби качеството си на магистрат. Това наложи да бъде възстановен от датата на неговото освобождаване като шеф на КОНПИ и веднага отново да бъде освободен като прокурор, за да заеме новия си пост начело на комисията „Антикорупция“.