Конституционният съд (КС) е отхвърлил искането за забрана на „извънредния“ спецсъд за делата за корупцията по високите етажи на властта. Искането бе направено от Върховния касационен съд (ВКС) и Висшия адвокатски съвет (ВАдС)
Решението на КС е взето с участието на 11 от 12-имата конституционни съдии, сочи съобщение от сайта на съда. Мотиви още не са публикувани. На особено мнение е останал конституционният съдия Гроздан Илиев, който преди това бе заместник-председател на ВКС.
С поправките в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) през миналата година делата за корупция срещу определен кръг лица от върховете на властта бяха прехвърлени от общите съдилища в специализираните. Най-напред, Пленумът на ВКС, а скоро след това и Висшият адвокатски съвет оспориха пред КС разширената подсъдност на Специализирания наказателен съд, а отделно адвокатите поискаха близо 20 нови текста да бъдат обявени за противоконституционни. Новата подсъдност на спец наказателния съд е обсъждана в к.дело №10 със съдия докладчик бившия зам. председател на ВКС съдия Таня Райковска. А пълният набор от аргументи срещу коригирания НПК ще се решава в друго дело (к.д. номер 12), със съдия докладчик е проф. Цанка Цанкова.
И върховните съдии, и адвокатите аргументираха позицията, че законодателните промени превръщат Специализирания наказателен съд (СпНС) в извънреден.
Поправките прехвърлиха близо 40 престъпления на СпНС, ако са извършени от депутати, министри, шефове на агенции, областни управители, магистрати и др. Според съдиите и адвокатите именно специализацията по лица и длъжности, а не по предмет на делата, придава на СпНС облик на извънреден съд. Като се добавят и промените в Закона за съдебната власт за извънредни заплати на спецсъдиите, кадруване с командировки и др., спецсъдът се сдобива с нетипична персонална подсъдност, заявиха от ВКС и ВАдвС. С въведените специални правила за по-кратки срокове за насрочване на делата пък се съкращава срока за подготовка и организиране на защитата, казазаха те. Адвокатите обърнаха внимание и на командироването от друг съдебен орган, без преместването да е след конкурс и пр. Удивителен акцент от гледна точка на правото, е посочената цел в мотивите на законопроекта – „да бъдат постигнати очакванията на обществото за своевременни и справедливи наказания“ – или, таргета не са справедливите присъди, а удовлетворяване на обществени очаквания, сочеше адвокатурата.
ВКС и Висшият аддвоктаски съвет оспориха пред съда дaдeнaтa caмo нa cпeцмaгиcтpaтитe пpивилeгия зa бoнycи дo 6 зaплaти гoдишнo. Tя бe зaпиcaнa в пocлeднитe пpoмeни нa Зaĸoнa зa cъдeбнaтa влacт. Като противоконституционна, върховните съдии оспориха и приравняването на писмени доказателствени средства на peвизиoннитe aĸтoвe, c ĸoитo ca ycтaнoвeни дaнъчни зaдължeния и зaдължeния зa зaдължитeлни ocигypитeлни внocĸи и пpилoжeнитe ĸъм тяx peвизиoнни дoĸлaди, ĸaĸтo и дoĸлaдитe пo ЗДФИ oт извъpшeни финaнcoви инcпeĸции и oдитнитe дoĸлaди пo ЗCΠ, a cъщo и пpилoжeнитe ĸъм тяx дoĸyмeнти. Те не са събрани по реда на НПК и не могат да служат за доказателства в процеса, категорични бяха съдиите.
В официално становище правителството, главният прокурор и ВСС настояха искането на съдии и прокурори да бъде отхвърлено.
КС е отхвърлил и друго искане на ВАдвС за обявяване на противоконституционност на текстове от промените в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи от 2015 г., с които бяха въведени с обратна сила нови условия за отдаване под наем и аренда на пасищата, мерите и ливадите от държавния и общинския поземлен фонд, а именно – само за животновъди, които могат да гарантират определено ниво на гъстота на животни в съответните пасища. Става дума за разпоредбите на § 15 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, на чл. 37и, с изключение на ал. 1, последно изречение, на ал. 2, на ал. 3, на ал. 4, последно изречение, на ал. 5 и на ал. 15, на чл. 37м и на чл. 42 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи.