Зам.-министърът на транспорта Ангел Попов отива на съд за измама. Това съобщиха от прокуратурата. Най-любопитното в случая е, че Попов е действащ зам.-министър от кабинета „Борисов“ – 3. Обичайно клиентите на прокуратурата са „бивши“.
Най-общо му се търси отговорност, че през 2012 г. е искал от собственик на транспортна фирма 8000 евро, за да му уреди 4 броя разрешителни за облекчен режим на международен товарен транспорт, макар че всъщност нямало как да го направи.
В края на м.г. пред медии самият Ангел Попов огласи името на подателя на сигнала и обвини, че му „организират атака“, за да бъде махнат от поста. Смята, че една от причините е подготвяният закон за автосервизите и автоморгите.
Кой прав, кой крив – да реши съдът.
Ето съобщението на прокуратурата:
„Днес, 29 март 2018 г., Софийска градска прокуратура (СГП) внесе в Софийски районен съд (СРС) обвинителен акт срещу обвиняем Ангел Попов – зам.-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, за извършена от него измама- престъпление по чл. 209, ал.1 от НК.
Попов е обвинен за това, че на неустановена дата през месец август 2012 г. в град София, с цел да набави за себе си имотна облага в размер на 8000 евро възбудил у собственик на транспортна фирма заблуждение, че срещу горепосочената сума служители от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, ще му уредят управляваната от него фирма да получи допълнително четири броя ЕКМТ/СЕМТ разрешителни. ЕКМТ/СЕМТ представляват разрешителни за облекчен режим на международен товарен транспорт.
В хода на разследването е установено, че към 2012г. Попов нямал никакво служебно или лично отношение към работната група в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, която била оторизирана да разпределя ЕКМТ/СЕМТ разрешения за транспорт.
Въпреки това той създал невярното впечатление у управител на транспортна фирма, че може да повлияе върху решението на този колективен орган, като предаде различни суми на някой от членовете му, назовани поименно от Попов.
В действителност това било обективно невъзможно, тъй като сочените от него лица изобщо не били част от тази работна група.
Попов е с мярка за неотклонение „Подписка“.
Ако бъде признат за виновен, той може да получи наказание лишаване от една до шест години лишаване от свобода.“