Нова, трета поред експертиза, ще изяснява причините за трагедията на гара Хитрино. Тя бе разпоредена от съдия Петя Алексиева от СГС по едно от гражданските дела, водени от пострадали и близките на загиналите.
На 10 декември 2016 г. след преобръщане на влакова композиция на гара Хитрино и изтичане на газ от една от цистерните мощен взрив уби 7 и рани 29, десетки домове в шуменското село бяха изпепелени.
Разнобоят в експертизите

Разследването, водено от НСлС, приключи със заключение, че единствената причина за станалото, е превишената скорост на влаковата композиция и се позова на заключенията на множество експертизи. Прокуратурата предаде на съд главния машинист Димитър Михнев и помощника му Радослав Петров. Наказателното дело тръгна в началото на годината в Окръжния съд в Шумен.
Междувременно, през март т.г., превозвачът „Булмаркет“ огласи данните на друга, чуждестранна експертиза, изготвена от румънски и германски специалисти. Нейните заключения са точно обратните – не високата скорост, а повреда на релсовия път е причинила трагедията. При изправен път и заключени стрелки композицията е нямало да дерайлира до скорост от 111,5 км/ ч., а инцидентът става при 79,5 км/ч., заключава екип от вещи лица от Румъния, воден от Лука Пъиш. Освен това в докладите се заявява, че взривилата се цистерна не е отговаряла на Конвенцията за международни железопътни превози, но въпреки това е била обявена у нас за безопасна от железниците.
Срещу заключението за цистерната се обяви собственикът й, френска компания. А от прокуратурата казаха, че нямат никаква причина да приемат заключенията на „частната“ експертиза. Още повече, че неизправността на жп пътя е била старатгелно изследвана и от нашите специалисти, не открили неизправности.
Гражданското дело на Гаяне Маркова
Близките на загиналите и ранените от Хитрино заведоха над 30 граждански дела срещу превозвача „Булмаркет“ за общо над 5 милиона лева обезщетения. Всички те са в СГС, по адреса на централата на ответника, но повечето бяха спрени до окончателното приключване на наказателния процес.
Трима съдии в Софийския градски съд обаче дават ход на четири граждански дела, отказвайки да чакат финала на наказателното поризводство (докато се произнесе последната трета инстанция може да минат и години).
Едно от тръгналите дела е по иск на Гаяне Маркова – ранена след взрива, чийто дом е изпепелен. То се гледа от съдия Петя Алексиева.
На последното заседание от „Булмаркет“ са довели като свидетел и един от румънските експерти, дали заключение за вината на железниците по случая.
А СГС назначава своя експертиза в България за причините за трагедията, на базата на която ще преценява вините по иска за непозволено увреждане по Закона за задълженията и договорите.
Чака се новото заключение, ще е интересно.