Последни новини
Home / Избрано / Разрешеният отпуск по време на предизвестие, не отлага прекратяването на договора

Разрешеният отпуск по време на предизвестие, не отлага прекратяването на договора

Defakto.bg

Когато служителят е  получил предизвестие за прекратяване на трудовия договор,възможно ли е да ползва в същия период болничен? Това отлага ли   прекратяването на договора?Мария С. , София

Законът не е пречка за работника или служителя, получил предизвестие за прекратяване на трудовия договор, да  ползва отпуск за временна неработоспособност.  Предизвестието обаче, не се удължава със срока на временната неработоспособност.  По време на предизвестието може да бъде разрешен и друг вид платен или неплатен отпуск от работодателя. И в тези случаи срокът на отпуска не удължава предизвестието и не отлага прекратяването на трудовия договор.

Трудовият договор се прекратява с изтичането на срока на предизвестието и работодателят е задължен да издаде заповед за прекратяване на трудовото правоотношение, както и да впише това в трудовата книжка.

Отпускът за временна неработоспособност се разрешава от здравните органи. Когато работникът или служителят е заболял по време на предизвестие и излезе в отпуск по болест, той все още се намира в трудово правоотношение с работодателя. Така че като осигурено лице следва да получи обезщетение за временна неработоспособност.

Паричното обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука и професионална болест се изплаща от първия ден на настъпването до възстановяване на работоспособността или до установяване на инвалидност.

Трябва да се има предвид, че когато временната неработоспособност е настъпила преди прекратяване на срочни трудови и служебни правоотношения, договори за военна служба и договори за управление и контрол на търговски дружества, паричното обезщетение се изплаща за не повече от 30 календарни дни след прекратяване на правоотношенията или договорите.

Но и в тези случаи, ако временната неработоспособност е поради трудова злополука или професионална болест, обезщетението се изплаща до възстановяване на работоспособността или до установяване на инвалидност.

Справка: чл. 335, ал. 2, т. 1 от Кодекса на труда, чл. 42, ал. 1 и ал. 3 от Кодекса за социално осигуряване.

 

About De Fakto

Проверете също

Избор! Със 140 гласа параламентът избра доц. Наталия Киселова за председател на 51 – то НС

Депутатите избраха и зам. – председатели  Преди вота Борислав Гуцанов обяви, че „БСП-ОЛ“ е подписала …

В „Държавен вестник“ са обнародвани промените в Наредбата, свързани със заплащането на вещите лица

От 1 януари 2025 г. възнаграждения, командировъчни и др. бележат  увеличение.   Актуализиране на възнагражденията …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.