
Главсекът на МВР: Избягалите затворници са обявени за международно издирване.
Парламентът ще изслуша правосъдния и вътрешния министри за бягството
МВР проверява и версията двамата затворници – рецидивисти, избягали вчера от Софийския затвор да са напуснали страната. Това става ясно от изявление на Главния секретар на МВР Младен Маринов пред БНР. Това е и една от целите на такова бягство, смята той, а като аргумент сочи високите им присъди.
Междувремнно БСП поиска в парламента да бъдат изслушани министърът на правосъдието Цецка Цачева и министърът на вътрешните работи Валентин Радев, във връзка с бягството на двама от затворници от Централния Софийски затвор, предаде „Фокус”. Предложението на БСП бе прието и подкрепено от 165 народни представители.
Двамата бегълци вчера нападнаха надзиратели и избягаха от Софийския затвор. Проследени са единствено от чистачка в затвора, която се е оказала мотивирана да ги подгони. Радослав Колев е рецидивист, осъден на 26 години затвор за убийство, а Владимир Пелов, рецидивист, осъден на 30 години за грабеж, отвличане и опит за убийство на двама служители на МВР.
„Незабавно след получаване на сигнала предприехме всички мерки, включително и усилване на охраната на граничните пунктове. Надяваме се двамата да са на територията на страната“, коментира Младенов. Попитан има ли яснота как двамата са се сдобили с оръжието, с което са заплашили надзирателите Младен Маринов посочи: „В хода на разследването ще се работи в посока да се изясни и този механизъм, по какъв начин са се сдобили с оръжието. Това е основното нещо, което им е дало предимство пред охраната, за заплашване и напускане на затвора. В никакъв случай това не може да стане без логистика и отвън“. „Работим със всички близки и връзки на избягалите. Целият ресурс е включен, тъй като двете лица са опасни“, изтъква главният секретар.
В отговор на въпрос изключва ли агресивни действия от затворниците към граждани, Младен Маринов апелира: „Хората трябва да са много бдителни. В момента, в който имат съмнение за това, че лицата се намират някъде, намерят прилика с лицата, по най-бързия начин, да не търсят контакт с тях, а да се обадят на 112 или да сигнализират полицията. Попитан дали вече граждани са се обаждали на телефон 112 гл. секретар на МВР поясни: „В такива случаи практиката показва, че гражданите се ангажират изключително и получаваме много сигнали. Затова казвам, че има различна информация, която е нужно да бъде проверена, потвърдена и изчистена. Затова не се ангажирам да кажа конкретни неща“.
Маринов заяви още, че процедурата за международно издирване на двамата е задвижена веднага.

„Пелов е изключително опасен, защото няма какво да губи. При всички положения ще окаже съпротива, коментира Красимир Занев, бивш началник на служба „Издирвания” пред бТВ.
„Първото му престъпление е през 1996 г., когато влиза в едно чейндж бюро в Пловдив, убива собствениците на място и взима около 300 долара. След това се укрива”, По думите му Пелов много добре познава планините около Ботевград, което е направило издирването му изключително трудно. „По-късно получихме информация, че в ж.к. „Младост” той има приятелка, от която има дете и често остава да спи при нея. Пращаме една сериозна група от издирвачи да установят точно къде е и да го задържат. Пелов отива да пазарува, отвън пред магазина полицаите се хвърлят върху него и го задържат”, заяви Занев.
В момента на задържането властите разбират, че Пелов е въоръжен с пистолет с патрон в цевта. „Задържат го и той казва „Ако бях усетил, че сте зад мен, щях да ви застрелям като кучета”, спомня си Занев. Пелов получава 20 години затвор за престъплението в чейндж бюрото в Пловдив, но излежава само шест заради добро поведение.
По-късно през 2011 г. Пелов и негов бивш съкилийник извършват въоръжен грабеж в златарско ателие в Ботевград, където също убиват собственика и бягат. Докато бягат от полицията, Пелов взима за заложници цяло семейство, което по-късно освобождава и се укрива.
„Един много интересен случай – при издирването патрул го спира на пътя за проверка. Искат му документите за самоличност, а той вади пистолет и ги кара да легнат на земята. Държи ги на прицел, качва се в полицейската кола и бяга”, разказва още Занев.
През 2016 г. в центъра на Ботевград Пелов убива двама мъже от ромски произход с незаконно оръжие.
Владимир Пелов e изграден опасен рецидивист, с психопатна структура, смята и криминалният психолог Росен Йорданов, който е бивш зам.-шеф на Института по психология на МВР.
„Този човек няма да се поправи. При такива криминални престъпници, опасни, въоръжени, извършители на много престъпления, аз апелирам да бъде върнато и приложено смъртното наказание”, категоричен бе Красимир Занев.
Смъртното наказание е въведено в България на 21 февруари 1896 г. Налагало се е за измяна на отечеството, убийство на държавния глава, предумишлено убийство.
През 1998 г. 38-то НС отмени смъртното наказние, като го замени с доживотен затвор без право на замяна, като временна и изключителна мярка.
Това наказание не се прилага за непълнолетните и младите пълнолетни, които към момента на деянието не са навършили 20 години, (освен ако деянието е осъществено във военно време или те са военнослужещи) и жените, които към момента на деянието или постановяване на присъдата са бременни.