Нов образователен ценз към главния секретар на главния прокурор и съдебните администратори на двете върховни прокуратури гласува ВСС днес.
Занапред заемащите тези длъжности задължително трябва да са юристи. Изискването се записва в Правилника за администрацията на прокуратурата.
Досега главният секретар трябваше да е магистър с професионален опит и стаж от минимум 8 години в органите на съдебната власт или в други правоохранителни органи. Нямаше обаче изискване към вида на образованието, сега то се уточнява – трябва да е магистър по право.
Същото е и за съдебните секретари във Върховната касационна прокуратуа и във Върховната административна прокуратура.
По неофициална информация заемащите трите длъжности в момента не са юристи.
Сотир Цацаров обясни промяната с „пропуск“ в правилника и посочи, че във ВКС, ВАС, ВСС и в Инспектората отколе има изискване главните им секретари да са юристи.
За съдебните администратори във ВКП и ВАП Цацаров разясни, че са с „твърде различна от типовата длъжностна характеристика на съдебен администратор“, тъй като се занимават само с юридически задачи.
Главният прокурор обаче успокои: запазват се действащите изискваниs по отношение на съдебните администратори във всички други прокуратури, както и в националното следствие.
На заседанието си днес пленумът на ВСС стартира и ремонта на бившия Механотехникум в София, където трябва да отиде спецправосъдието. Както De Fakto писа, става дума за конструктивно обследване на сградата и изготвяне на технически паспорт. Договорът се сключва с „Архитектурно бюро – В.Ценов“ за 28 500 лв. без ДДС и исрок на изпълнение 20 календарни дни. Изготвянето на технически паспорт е задължително, тъй като проектирането на Механотехникума е от 1949 г. и няма яснота за извършваните през годините преустройства, обясни шефът на комисията по собствеността във ВСС Евгени Диков.