Конституционният съд публикува три от отговорите, които е дал на президента Румен Радев по искането му да бъдат тълкувани разпоредби от Конституцията преди ратификацията на споразумението с Канада – СЕТА. Радев постави четири основни въпроса с няколко подвъпросa към тях. Ето и отговорите на три от тях:
- Първи въпрос на президента: При какви условия смесените споразумения, сключени съвместно от ЕС и държавите членки с трета държава, стават част от вътрешното право на Република България и придобиват предимство пред вътрешното законодателство, което им противоречи?
Съдът: „Разпоредбите от смесените споразумения, сключени съвместно от Европейския съюз и държавите членки с трета страна, каквото е ВИТС, в частта им, която се отнася до правомощия на Европейския съюз, от момента на влизането им в сила, стават част от правото на Съюза и на това основание придобиват предимство пред нормите на вътрешното право, които им противоречат.
Разпоредбите от такива споразумения, които попадат в компетентност на Република България, придобиват предимство пред нормите на вътрешното право, които им противоречат, при условията на чл. 5, ал. 4 от Конституцията“.
Втори въпрос: Дали временното прилагане на смесени споразумения, като СЕТА, зависи от изпълнението на условията по чл. 5, ал. 4 от Конституцията т.е. от ратификацията им.Съдът: – Няма такава зависимост.
Трети въпрос: За ратификацията на СЕТА необходимо ли квалифицирано мнозинство от 2/3 от народните представители.Съдът: „Разпоредбата на чл. 85, ал. 1, т. 9 от Конституцията не се прилага за смесените търговски споразумения“. Според конституционните съдии, със споразумението с Канада не се прехвърля суверенитет и за ратификацията му в парламента е достатъчно обикновено мнозинство.
Решението е взето с осем гласа. Съдиите Румен Ненков, Кети Маркова, Георги Ангелов и Анастас Анастасов са на особено мнение по допустимостта на искането. Съдът е отхвърлил четвъртия въпрос на президента, а пълният текст на решението не е публикувано още.