Повече от два месеца Народното събрание не дава знак да се е задвижило по един важен за правораздаването въпрос – този за „тайните“ присъди, установи проверка на De Fakto.
След решение на пленума на ВСС, на 7 февруари тази година искането за „автентично тълкуване“ на закона, подписано от представляващия съвета Боян Магдалинчев, е отправено до председателя на НС Цвета Караянчева, увериха от ВСС. Оттогава насам по въпроса цари мълчание.
Става дума за гласуваните от депутатите текстове в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и в Закона за съдебната власт (ЗСВ), с които бе забранено да се оповестяват окончателните ефективни присъди по наказателни дела, докато не се получи уведомление от прокурор, че осъдените вече са в затвора.
Поправките се прочуха като „тайните“ присъди, без да е ясно каква е обществената полза от тях. Каква е обществената вреда стана ясно веднага – публичното правосъдие се превърна в „закрито“, под условие. А че декларираната им цел – да спрат „бягствата“ от правосъдие, като не позволят на осъдените предварително да разберат, че ще влизат в затвора – е смехотворна, стана ясно твърде бързо. (По правилата на закона осъдените имат право да научат решението, дори и то да не е публично! А да напомняме ли и драмата в Нови Искър?!)
Промените в двата закона влязоха в сила още през ноември 2017 г., но (извън основния въпрос за техния смисъл, който си остана и необсъден от НС) създадоха куп други практически проблеми. Най-вече дали ветото за публичност касае само решенията на последната инстанция – Върховния касационен съд, или на всички инстанции, постановили ефективни присъди?
В този си вид проблемът стигна до Висшия съдебен съвет. След лъкатушения, вземане и отмяна на решения на комисии, на 1 февруари тази година пленумът на ВСС единодушно гласува да поиска „автентично тълкуване“ от парламента на приетите от него закони – възможност, предвидена в Закона за нормативните актове.
Конкретното питане гласеше: „Подлежат ли на публикуване обжалваемите актове по наказателни дела, с които деецът е осъден на ефективно лишаване от свобода от момента на постановяването им до изтичане на срока за обжалване и протест или до получаването на жалби и протести?“
Чака се отговорът на депутатите.