По бързина на правораздаването на административни съдилища в ЕС, България е на трето място за 2016 г. и на четвърто за 2017 г. ,сочат съдиите
Общото събрание на съдиите от Административен съд – София – област е против идеята за наблюдение на дейността на административното правосъдие от външни експерти към Службата за подкрепа на структурните реформи към Генералния секретарят на Европейската комисия. Това става ясно от съобщение на съда, дни след като и Oбщoтo cъбpaниe нa cъдиитe oт Aдминиcтpaтивeн cъд – Бypгac се обяви против предложения от правителството евромониторниг и застанаха зад пpeдceдaтeля нa BАС Гeopги Чoлaĸoв тази идея да бъде оттеглена. Софийските съдии също подкрепят Чолаков, като в становище до премиера, вицепремиера по правосъдната реформа и министър на външните работи, категорично настояват правителството да се откаже от предложението, одобрено с Решение № 632 от 20 октомври 2017 г. на МС. Становището е подписано то председателя на съда Мария Попова.
Съдиите подчертават, че решението на правителството не е подкрепено от ВСС , нито пък има „анализ на критериите за преценка необходимостта от съществуването на административните съдилища“. Според магистратите, искането за подкрепа се позовава изрично на решение на Комисията по съдебна, натовареност и съдебна статистика към Съдийската колегия на ВСС, която е с помощни функции и не е орган, който е оправомощен да излъчва самостоятелни решения“. Административните съдии казват също,че решението на цитираната комисия не е одобрено от Съдийската колегия на ВСС (протокол № 31 от 25.07.2017г., т. 3.1.)
В подкрепа на становището си, че няма необходимост от специално наблюдение над администратвното правосъдие , административните съдии от Административен съд – София – област посочват резултатите от Информационното табло за 2016 г. на Европейския съюз (ЕС) в областта на правосъдието на отделните държави. А според тях по показателя „бързина на правораздаването на административни съдилища“, България е на трето място за 2016 г. и на четвърто за 2017 г. Съпоставено към 2010 г., 2012 г., 2013 г. и 2014 г. се вижда, че България е на челните места по бързина на административното правораздаване, мотивират се от АС София – област.
По повечето от другите показатели, изследвани за правосъдните системи в съответните държави – членки, като „възможности за онлайн предявяване на искове“, „предоставяне на правна помощ“ и други, които се отчитат от Информационното табло, България е на задни позиции и дори на последни места, казват административните съдии.
След като изрично в съдържанието на Информационното табло е посочено, че събраната информация на резултатите за държавите – членки по показателите, за които се събира информация, служи за определяне приоритетите за финансиране, буди недоумение фактът, че се одобряват проекти, свързани с дейности, по които България е на челните места, не крият изненада магистратите.