Георги Пирински: Без мащабни социални инвестиции европейският проект е под въпрос
Вече са известни някои от сериозните новости в предложението на Европейската комисия за бюджетната рамка 2021 -2027 г. .Те бяха обявени вчера и изпъкват условията за отпускане на евросредства, но срещу спазване на върховенството на закона, намаляване на средствата за кохезионната и селскостопанската политика и отпускане на повече пари за иновации и отбрана.
Сериозен акцент е обявлението на ЕК, че оттук нататък финансирането на европейски програми ще бъде свързано с т.нар. „Механизъм за правовата държава“. Този механизъм ще позволи на ЕС да спре, намали или ограничи достъпа до финансиране, ако една страна членка не прилага принципите на правовата държава. Мярката идва след споровете с Унгария и Полша, две държави – членки, силно критикувани за състоянието на върховенството на закона в страните им. Тъй като Brexit ще лиши ЕС от 12-13 млрд. евро, редица лидери призоваха европейското финансиране да бъде обвързано с върховенството на правото, напомня Брюксел. Още повече, че Съюзът от години търпи критики, че местните лидери използват средствата му, за да създават местна олигархия на системно дишане от държавата.
В официално разпространено съобщение председателят на ЕК Жан – Клод Юнкер обяви: „Ще обезпечим доброто финансово управление чрез първия по рода си Механизъм за принципите на правовата държава. Това е начинът да действаме отговорно с парите на нашите данъкоплатци. Сега са наред да действат парламентът и съветът. Убеден съм, че трябва да се стремим да постигнем споразумение преди изборите за Европейски парламент следващата година“.
Комисията предлага дългосрочен бюджет на стойност 1.135 трилиона евро, което се равнява на 1.11% от брутния национален доход на ЕС без Великобритания.
Новият правен механизъм ще бъде задействан в случаи на заплаха за доброто функциониране на органите, прилагащи бюджета на ЕС, при опасности за разследването на измами или корупция, както и за независимостта на съдилищата, включително и за санкциониране на измами, корупция или други нарушения на законите на ЕС, свързани с финансите на Съюза. Механизъмт ще се задейства и при неефикасно сътрудничество със Службата за измами с еврофондове (OLAF) и със Службата на европейския прокурор.
Съветът на ЕС ще одобрява решението на ЕК за задействане на механизма с квалифицирано мнозинство. Наложената мярка ще остава да действа, докато не бъдат отстранени установените недостатъци за спазване върховенството на закона. Преди да бъде приета бюджетната рамка за 2021 – 2027 г., ще мине доста време, но не може да остане незабелязано настояването на ЕК за въвеждане на общ Механизъм за следене на върховенството на закона.
Георги Пирински: Без социални инвестиции европейският проект е под въпрос
След представянето на Многогодишната финансова рамка (МФР) за периода 2021-2027 г., Европейският парламент обсъди Доклад за дейността на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) за 2016 г., съобщава преслужбата на ЕП.
От името на Групата на социалистите и демократите евродепутатът Георги Пирински е заявил, че в светлината на съкратените разходи за кохезия по проекта за МФР, отговорността на Банката рязко се повишава за кохезионната политика и то на първо място в сферата на социалните инвестиции.
За отчетната 2016 г. по линия на Европейския фонд за стратегически инвестиции делът на социалния сектор е едва 4% от общия обем, а по линия на Банката като цяло – по-малко от 6%.
Социалистът изтъква още,че Банката е длъжна своевременно да разработи и предложи нови типове финансови инструменти, които да осигурят необходимите ресурси за инвестиции преди всичко в човешки капитал, здравеопазване, култура и други социални сфери.
Пирински е отбелязал, че без мащабни социални инвестиции, бъдещето на европейския проект се очертава като твърде проблематично.