Снимка на макака Наруто, публикувана от британския фотограф Дейвид Слейтър, възбуди духовете. Основният въпрос бе чия е снимката и кой има права върху нея, след като Наруто си е направил селфи, натискайки бутона на фотоапарата, оставен в джунглата на Индонезия.
Казусът бе огласен в блога на Нели Огнянова “Медийно право”. А от публикацията й стана ясно, че фотографът Слейтър е постигнал споразумение с дружеството за защита на животните ПЕТА, като се е задължил да дари 25 % от бъдещите приходи от снимките на благотворителни организации, които защитават макаците в Индонезия.
Делото, заведено от ПЕТА срещу Слейтър за нарушаване на авторските права на маймуната заради издаването на книга за фотография с нейната снимка, все пак е продължило. И Девети апелативен съд в Калифорния отхвърля претенциите на правозащитниците и постановява, че животните нямат право на защита на права по Закона за авторските права, информира “Медийно право”. Решението не е окончателно и подлежи на обжалване. Според публикации обаче обжалването не е вероятен, нито мъдър ход.
Апелативните съдии Карлос Бий Ранди Смит и Едуардо Робрено са категорични: не само ПЕТА няма статут на “следващ приятел” (страна, действаща от името на увредения – б.р.), за да води дело от името на маймуната Наруто, то и животните по принцип не могат да претендират права по Закона за авторските права. Те присъждат на фотографа Слейтър направените от него разноски за защита.