Румен Радев: Силно се надявам правителството да ги чуе
На среща с президента Румен Радев, майки от Русе са призовали за коренна промяна в отношението на държавата към самотните родители и децата с увреждания. Те са разказали,че от от години призовават институции за солидарност, съпричастност и нов подход към децата и хората с увреждания, но без резултат. Русенските майки са заявили още, че им е изключително трудно да запазят работата си, тъй като децата им се нуждаят от постоянни грижи. Обикновено, когато в едно семейство има човек с трайни увреждания, това води до край на професионалната кариера на родителите и социалната изолация, а финансовите затруднения се увеличават, когато детето с увреждания стане на 18 години, а отпусканата пенсия е в размер на 145 лева.
Цивилизоваността на едно общество се оценява по солидарността и подкрепата за хората в нужда и лицата с увреждания, казва президентът Радев. Той е поел грижата да следи напредъка в социалната политика на страната ни, съобщи пресслужбата на президентството.
“Преди тридесет години русенските майки протестираха срещу една екологична катастрофа и това даде началото на промените. Днес други русенски майки протестират срещу една социална катастрофа и аз силно се надявам правителството да ги чуе”, е реакцията на президента пред журналисти.
За какво още настояват родителите:
България да спазва Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, като създава условия за тяхната обществена интеграция
Да бъде създаден електронен регистър на децата с увреждания и да се преразгледа предложената от Министерството на здравеопазването реформа в системата на ТЕЛК, която предполага отнемане на правото на пенсия, при получаване на доходи от трудова дейност от хората с увреждания.
Близките настояват хората с увреждания и техните представители да бъдат приобщени в процеса на взимане на решения в тази сфера.
Те са подкрепили идеята за промяна в Закона за отпускане на персонални пенсии за деца с един родител.
Законопроект
В петък Омбудсманът Мая Манолова внесе в Народното събрание законопроект за промени в режима на наследствената и персоналната пенсия на деца, останали без един или двамата си родители. Намерението й бе подкрепено от Златина Хаджипанайотова, майката на три деца, останали без баща си.
Предлага се да отпадне сегашното изискването за осигурителен стаж при починал до 25-годишна възраст родител, за да възникне право на наследствена пенсия на детето, както и да бъде намален 3-годишния осигурителен стаж на починал родител до 30 г. на 1 година, а за родители над 30 г. – от 5 на 3 години.
Манолова предлага също да отпадне подоходния критерий за получаване на персонална пенсия. Това ще даде възможност в случаите, в които едно дете не може да получи наследствена пенсия, да има правото да кандидатства за персонална без изискване за доход. Омбудсманът предвижда и алтернативната възможност персоналните пенсии да се превърнат в социални месечни помощи, които да се получават по реда на Закона за социалните помощи за деца.