Нови, поредни промени в Закона за съдебната власт подготвя вече работна група в Министерството на правосъдието, преди парламентът окончателно да е гласувал внесените тази година поправки от Министерския съвет.
Днес пленумът на ВСС реши да изпрати във въпросната работна група всички предложения по новия проект, получени от магистрати от страната, както и от членове на съвета. Така се разбра, че се инициират промени, свързани с въвеждането на контрол върху командироването на магистратите, за децентрализацията на конкурсите, за правилото на чл. 193, ал.6 (повишаване без нов конкурс на участвали в преден такъв), което бе оспорено пред Конституционния съд от ВАС. Сред предлаганите поправки е и конкретизация на допустимите „изключения“ в конкурсите за административни ръководители, когато на шефските постове се избират магистрати от по-долно ниво на съдебната власт. Има идеи и за въвеждане на праг в конкурсите за преминаване от един орган на третата власт в друг (най-често от прокуратурата в съда) – до устен изпит да се допускат само изкаралите минимум 4,50 на писмения, както е при останалите конкурси.
Като свои представител в работната група – за преглед на главата, регламентираща обезщетенията за мудно правосъдие, ВСС посочи председателите на дисциплинарните комисии на двете колегии – Атанаска Дишева (на съдиите) и Светлана Бошнакова (на прокурорите).