„Това продължи ужасно дълго“ – са последните думи на учения, приключил законно живота си в Швейцария
Ученият Дейвид Гудъл пропътува разстоянието от Австралия до Швейцария, за да сложи край на живота си законно – чрез евтаназия, съобщиха световните агенции. Последни му думи са били „Това продължи ужасно дълго“ е разказал Филип Ницшке, основател на организацията за асистирана доброволна смърт Exit International.
Ученият е роден през 1914 г. и смята, че евтаназията трябва да бъде по-достъпна. „Не искам повече да живея. Щастлив съм, че имам възможността сам да сложа край на живота си“, каза Гудъл като уточни, че предпочита смъртта да настъпи чрез инжекция, но остава на лекарите да изберат метода.
Последните минути от живота му са били в клиниката Life Cycle в швейцарския град Базел, а за последно Гудъл е хапнал любимите си ястия – риба с чипс и чийзкейк. Починал е в присъствието на внуците му и негов приятел. Смъртта е настъпила с инжекция с висока доза барбитурат.
В завещанието си австралийският учен е написал, че не иска да бъде погребван – оставил на наследниците си да решат дали да дарят трупа му за медицински проучвания, или да го кремират.
Не искам повече да живея. Човек на моята възраст, че даже и не толкова възрастни хора като мен, трябва да имат свободата да изберат кога могат да сложат край на живота си, заяви на пресконференция вчера Дейвид Гудъл.
104-годишният еколог и специалист по ботаника не страдаше от неизлечима болест. Искаше да умре, защото „качеството на живота му се е влошило.“
В Швейцария, евтаназията е легализирана през 2006 година. Преди това тя не е била разрешена, но не е преследва от закона. В Швейцария всеки психически здрав човек може да поиска и получи асистирана доброволна смърт.
Евтаназията е разрешена в Белгия през 2002 година. Същата година е разрешена и в Холандия. В Холандия евтаназията е право на всеки неизлечимо болен човек, който изпитва непоносими мъки, наясно с фаталната си диагнозата и решен да сложи край на живота си, “ ако се е превърнал в стая за мъчения“.
В САЩ, евтаназията е легализирана в няколко щата – в Орегон през 1994 г. и в Тексас от 1999 г.
Асистираното самоубийство е незаконно в повечето страни по света. То беше забранено в Австралия. Миналата година щатът Виктория стана първият, който го узакони. Но разрешението, което влиза в сила от юни 2019 г., се отнася само до смъртно болни пациенти, взели решението със здрав разум, на които лекарите дават по-малко от шест месеца живот.
Дейвид Гудъл е роден в Лондон на 04. април 1914 г., произходът му е британско-австралийски. Завършил е бакалавърска степен в Кралския колеж в Лондон през 1935 г. През 1948 г. заминава за Австралия, където става старши преподавател по ботаника в Университета в Мелбърн. Получава докторска степен там през 1953 г. Тогава се връща в Англия, за да стане професор по селскостопанска ботаника в Университета в Рединг (1954-1956). От 1956 до 1967 г. е научен сътрудник в различни отдели в Австралия на правителствената CSIRO. След това е професор по биология в Калифорнийския университет в САЩ (1967-1968), професор в Държавния университет в Юта, САЩ (1968-1974). Пенсионер е от 1979 г.