Висшият адвокатски съвет оттегли позицията си до Конституционния съд за Истанбулската конвенция. Това официално обявиха от съвета днес със съобщение до медиите.
По делото в КС, образувано по искане на депутати от ГЕРБ за предварително тълкуване дали норми на конвенцията не са в разрез с нашия основен закон, Висшият адвокатски съвет бе изпратил позиция изцяло „за“ конвенцията, разбунила и поляризирала духовете у нас.
Процедурата по изготвяне и изпращане на становища, предвидена в правилник на ВАдС е спазена – позицията е изготвена от Комисията по правни въпроси на съвета, изпратена е на неговите членове и в предвидения 3-дневен срок не са постъпили никакви възражения, след това отива в КС.
Но на последното заседание на съвета, след медийни публикации за заетата позиция, става ясно, че мненията са поляризирани. И адвокатите остават без мнение пред КС.
Ето съобщението:
„Известно е, че придобилата популярност като „Истанбулска конвенция“, предизвика силна поляризация в българското общество. Напрежението по темата доведе до оттегляне от страна на Министерски съвет на решението, с което беше приел документа.
Междувременно в Конституционния съд беше образувано к.д. № 3/2018 г., по което Висшия адвокатски съвет беше поканен да даде становище.
Изготвеното от ВАдвС становище по „Конвенция на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие“ е изцяло съобразено с процедурата, уредена в Правилника за организацията и дейността на Комисията по правни въпроси към Висшия адвокатски съвет.
(Правилник за организацията и дейността на комисията по правни въпроси към висшия адвокатски съвет – тук – http://www.vas.bg/bg/a/pravilnik-za-organizatsiyata-i-deynostta-na-komisiyata-po-pravni-vprosi-km-visshiya )
Въпреки спазената процедура и след изпращането на становището в Конституционния съд, едва след публикуването му – както на сайта на Висшия адвокатски съвет, така и в някои медии – провокира допълнителен интерес.
На заседанието си, проведено на 18 май т.г., Висшият адвокатски съвет обсъди новопостъпили мнения, различаващи се от даденото становище. С оглед на формиралото се преобладаващо мнение по време на заседанието беше взето решение депозираното в Конституционния съд становище да бъде оттеглено“.
Смешно е един очевидно противоконституционен акт колко професионални пируети предизвика. В чл. 4, ал. 3 конвенцията въвежда нови основания за недискриминация. В чл. 6 от Конституцията основанията за недискриминация са изброени изчерпателно. Как с един закон за ратификация може да се измени Конституцията, без да се спази предвидената за това конституционна процедура!? Този въпрос стои независимо дали човек е за или против “самоопределянето на половата идентичност (gender identity)” и практически неприложимата псевдоциологическа имишльотина “социален пол”.