Обявяване на конкурси, „преселване“ на магистрати от Съдебната палата и други мерки обсъжда колегията на ВСС
В писмо до Народното събрание, Министерството на правосъдието, ВСС съдии от Софийския градски съд изцяло застават зад внесения проект за промяна на подсъдността по делата срещу застрахователи и по искове на потребители като реална мярка за облекчаване на тяхната натовареност. Магистратите апелират за спешно приемане на тези промени в ГПК и отправят покана до институциите за среща в Съдебната палата между 11 и 15 юни.
Под обръщението, което предстои да бъде внесено, са се подписали 84 съдии и младши съдии, включително и.ф. председателят Десислава Попколева.
Подкрепата е за проекта, внесен на 20 май от депутати от БСП, но идеите са на самите магистрати. Дотам се стига, след като те не са били приети от работна група в Министерството на правосъдието, включително заради отпор на застрахователи и адвокати. Най-общо се искат промени в ГПК, които да разпишат подсъдност на исковете за обезщетения за вреди срещу застрахователи, Гаранционния фонд и Националното бюро на българските автомобилни застрахователи да е по постоянния адрес или седалище на ищеца илипо местонастъпването на поризшествието. Тези дела сега основно се натрупват в СГС заради централите на застрахователите. По постоянен адрес или седалище на потребителите да се разглеждат и техните искове – подсъдни на районни съдилища, струпани в СРС.
„Приемането на проекта ще подобри достъпа на гражданите до правосъдие и ефективността на съдебната система“, пишат 84-те съдии. И напомнят, че невъзможността за разглеждане на делата в разумен срок удря както по гражданите, така и по държавата, която плаща за мудното правосъдие.
За писмото заговори днес на заседанието на съдийската колегия и Даниела Марчева.
Случи се при обсъждането на сигнала на Любомир Василев от гражданското отделение на СГС за невъзможната ситуация в съда, съпроводено с предупреждение, че магистратите са на предела си. Подобни послания от началото на годината отправят съдиите от най-големия окръжен съд в страната.
В крайна сметка след упоителен дебат кадровиците приеха сигнала за сведение, но начертаха като възможни мерки както законови промени, така и обявяване на конкурси за незаетите длъжности в СГС още през юли. Заговори се и за промяна на съдебната география – например част от делата на СГС да се прехвърлят по подсъдност на Софийския окръжен съд, който бил съгласен.
Всичко това обаче е въпрос на бъдеще. А съдиите вече настояват за мерки веднага.
Пренасочване на европарите за несбъднатия анализ на ВАС и административните съдилища
В извънредна точка днес съдийската колегия излезе с още едно решение. Тя предлага на пленума на ВСС да отправи искане до Министерството на финансите в качеството му на Координационно звено по Програмата на Европейския съюз за подкрепа на структурни реформи, за пренасочване на европари. Конкретно средствата, предназначени за функционален анализ на административното правосъдие и ВАС, да отидат за централизирана електронна обработка на заповедни дела – сиреч за създаване на системата, която ще позволи пренасочване на заповедните производства към всички районни съдилища в страната, в момента те се съсредоточават в Софийския районен съд.
„С решението на Пленума трябва да се възложи на представляващия ВСС Боян Магдалинчев, и на членовете на Съвета за координиране към ВСС Боряна Димитрова и Даниела Марчева – членове на Комисия „Съдебна карта, натовареност и съдебна статистика“ към СК на ВСС, да изготвят текста на посоченото искане в срок до 08.06.2018 г., след което то да бъде изпратено незабавно в Министерството на финансите.
Решението е взето във връзка с получено във ВСС на 31.05.2018 г. писмо от министъра на правосъдието, в което се посочва, че на 29.05.2018 г. Министерският съвет е оттеглил от списъка с приоритизираните искания за 2017 г. предложение с предмет „Осигуряване на експерти за подготовка на функционален анализ на ВАС и системата на административните съдилища. Изготвяне на предложения за оптимизиране и регулиране на натовареността на ВАС и административните съдилища, включително чрез промяна на подсъдността на определени видове дела и структурни мерки“.
Министърът на правосъдието предлага да се потърси възможност за усвояване на освободените средства, като се отчита отправената в доклада на Европейската комисия в рамките на Механизма за сътрудничество и оценка, публикуван през месец януари 2017 г., препоръка „да се намери решение на положението с натовареността в най-натоварените съдилища въз основа на новите стандарти за натовареност и да се постигне съгласие за реформа на съдебната карта едновременно с развитието на електронното правосъдие“, се казва в съобщението на ВСС. За колко пари става дума не е известно.