![](https://defakto.bg/wp-content/uploads/2018/06/Наташа-Добрева-за-вътре-150x150.png)
Миналия петък адвокат Наташа Добрева внесе във Висшият адвокатски съвет (ВАдвС) предложение за искане до Конституционния съд по темата “трафик на хора” . Както е известно, ВАдвС има това правомощие, когато „се нарушават права и свободи на гражданите“. Конкретното предложение засяга правата на пострадалите от престъплението трафик на хора. С него се анализира и критикува разпоредбата на чл. 329, ал. 1 от Наказателния кодекс, която криминализира неполагането на общественополезен труд с получаване на доходи по неморален начин – престъпление, за което се предвиждат до 2 години лишаване от свобода.
Прокуратурата прилага тази разпоредба по отношение на експлоатирани жени, в нарушение на международните стандарти, забраняващи повторна виктимизация на жертвите на трафик. Според данни на Софийска районна прокуратура, за периода 2006-2016г само в гр. София са образувани 117 досъдебни производства по чл. 329, ал. 1 от НК. Справка на Върховна касационна прокуратура показва, че в цялата страна за това престъпление през 2011г има новообразувани 81 досъдебни производства, а през 2012г – 88. Според съдебната практика стотици жени са признати за виновни в това престъпление, голяма част от тях през последните 5 години. Същевременно, чл. 16а от НК и чл. 8 от Директива 2011/36/ЕС гарантират право на ненаказуемост на жертвите на трафик на хора.
Още по-притеснително е, че атакуваната разпоредба създаде база за националните съдии да ограничат правото на жертвите на трафик на обезщетение. В страната вече се акумулира порочна съдебна практика по отхвърляне на искове за имуществени вреди, предявени от жертви на трафик срещу техните трафиканти, със следните мотиви: „В конкретния случай, тези средства не следва да се върнат на пострадалата, тъй като придобиването им е извършено по неморален начин, забранен от закона, както е предвидено в разпоредбата на чл. 329 от НК“ (решение № 160 от 30.10.2014г по внохд 555/2014 на Oкръжен съд Русе; решение от 5.12.2017г по внохд № 3947/17 на Софийски градски съд НО IX въззивен с-в). Преграждането на пътя за обезщетяване на всички вреди от престъплението трафик на хора нарушава чл. 74, ал. 1 от НПК и чл. 17 от Директива 2011/36/ЕС. Естествено, нарушава и Европейската конвенция за защита правата на човека – Член 13 във връзка с Член 4 – като вече е образувано и първото дело срещу България заради непризнаване на имуществени вреди на жертва на трафик на хора – Жалба № 18269/18.
Предложението до ВАдвС, чийто автор и вносител е адв. Наташа Добрева, е приподписано с подкрепата на 7 правозащитни организации: „РискМонитор“, „Инициатива за здраве“, „Здраве без граници“, „Български фонд за жените“, „Ресурсен център Билитис“, „Български център за джендър изследвания“ и „Български адвокати за права на човека“.