С отворено писмо до пленума на ВСС Съюзът на съдиите днес се включи в дебата за ведомствените апартаменти на кадровиците и магистратите.
Поводът са както публикациите срещу Атанаска Дишева от ВСС, така и предложението на Сотир Цацаров и Георги Чолаков за преразглеждане на правилата за ведомствените наематели и изчистване на привилегиите, давани досега на членовете на ВСС, Инспектората, НИП.
„В своята дейност досега различните състави на Висшия съдебен съвет не са осигурили прозрачност по тази тема, нито по отношение на широкия кръг от магистрати, нито спрямо обществеността, въпреки проявявания интерес от представители на медиите. По този начин остават неясни въпросите дали действащата уредба за допълнителни придобивки в съдебната система е основана на справедливи принципи, дали същата е достъпна за съдиите, прокурорите и следователите, които в действителност се нуждаят от такива придобивки в интерес на доброто изпълнение на възложените им функции, по какъв начин се взимат решенията за предоставяне на социални придобивки“, се казва в отвореното писмо.
От ССБ напомнят, че въпросите, пряко свързани с професионалните интереси на магистратите, определянето и актуализирането на възнагражденията, поемането на пътни разноски, ползването на ведомствени жилища, би трябвало да се объждат разглеждат в Съвета за партньорство към ВСС. но макар създаването му да е предвидено с поправките в ЗСВ от 2017 г., близо година по-късно такъв съвет още няма.
На финала от Съюза на съдиите заявяват:
„Конкретно по въпроса, свързан с предоставянето на ведомствени жилища и с цел да формираме становището си по темата, Ви призоваваме да направите общодостъпна следната информация:
- По силата на чл. 11, ал. 3 от Правилата на всяко тримесечие дирекция „Управление на собствеността насъдебната власт“ към ВСС представя на дирекция „Бюджет и финанси“ към ВСС актуална справка за текущите наемни договори, в която се посочват отдадените под наем имоти, наемателите и размерът на наемната цена. С оглед на това, че съществува задължение за съставяне на подобна справка, както и задължение за поддържане на Регистри по чл. 34, предоставянето на тази информация няма да представлява техническа трудност. В тази връзка, считаме за наложително да бъде предоставена цялостна информация относно действащите към момента договори за наем на ведомствени жилища.
- Глава трета на Правилата определя критериите, по които следва да се преценяват жилищните нужди на кандидатстващите за ведомствени жилища. Като основен критерий за кандидатстване е посочено, че кандидатите следва да отговарят на следното условие: да не притежават в същото населено място собственост или право на ползване върху жилище, къща, вила, ателие, студио, офис, обитаемо таванско помещение, магазин или хотел. В тази връзка бихме искали да информирате публично доколко и при какви условия е вземано под внимание имотното състояние на кандидатстващите (включително и на техните съпрузи или лицата, с които са във фактическо съжителство) за ведомствени жилища и доколко и при какви условия същото е преразглеждано по време на действие на наемния договор за ведомствено жилище по отношение на ползвателите на подобни жилища до сега.
- В чл.31 от Правилата са определени сроковете за ползване под наем на жилище от ведомствения жилищен фонд на ВСС. Намираме за необходимо да бъде публично оповестена информация дали има случаи, в които срокът на наемния договор е надвишил 5 години и поради какви причини, както и дали има случаи, при които изборни членове на ВСС или други лица посочени в чл.31, ал.2 от Правилата са продължили да ползват под наем ведомствени жилища въпреки изтичане на мандата им или прекратяването му.“