Две комисии ще имат тези правомощия, препотвърди ВСС
Един ключов за работата на Висшия съдебен съвет въпрос – този за разкриването, закриването, трансформирането на щатовете за магистрати сблъска позициите в съдийската колегия днес.
От февруари тази година, когато бяха приети новите правила за работата на колегията, с тези правомощия вече разполагат две комисии – Комисията по атестирането и конкурсите (КАК) и комисията по съдебна карта, натовареност и съдебна статистика. В предния съвет предложения за щатовете можеше да прави само КАК, това е и нейна основна дейност по закон. Окончателните решения се вземат с гласуване от пленума на ВСС – и за съдиите, и за прокурорите и следователите.
Любопитното бе, че въпросът бе подет днес по инициатива на КАК, която настоява щатната дейност на комисията по натовареността да бъде прекратена. В същото време миналата седмица председателят на „натовареността“ Даниела Марчева бе внесла предложение за друга промяна в правилата, която пък щеше да доведе до смяна на властта в КАК. Днес това предложение липсваше от дневния ред.
Конкретното настояване на КАК пък бе да отпаднат два текста от правилата за работа на съдийската колегия (чл. 22, ал.2, т. 5 и 6), които дават на комисията по натовареността правомощието при закриване на или намаляване на числеността на съдилища да предлага разкриване на нови щатове в други съдилища. Както и да инициира решения за трансформиране на свободни щатни длъжности, разкриване на нови и съкращаване на незаети длъжности за съдии, административни ръководители и техни заместници. Мотивът на КАК е, че с „раздвояването“ на щатните правомощия дейността на коисията по атестирането и конкурсите се обезсмисля и обезличава.
В същото време КАК е уникална и е единствената комисия на ВСС, чийто избор, правомощия и мандат са описани в закона. Нещо повече – в нея освен кадровици влизат и действащи магистрати, избирани от пленумите на двете върховни съдилища.
„Предложението на КАК е несъстоятелно, абсолютно произволно и необосновано“, обяви Даниела Марчева.
Изобщо не е така, контрира зам.-председателят на КАК Красимир Шекерджиев. „Имам усещането, че част от колегите възприемат КАК като част от администрацията на съвета, която ги обслужва. А това е единствената комисия, в която има пряко професионално представителство, чиито членове се избират от пленумите на върховните съдилища и не са случайни хора. Усещането за себедостатъчност беше типично за други съдебни съвети, надявам се да не стане типично и за този“, обяви Шекерджиев.
Лозан Панов го подкрепи.
След гласуване с 9 срещу 3 гласа (на Панов, Цветинка Пашкунова и Красимир Шекерджиев) обаче колегията отказа да променя правилата.