Последни новини
Home / Законът / Адвокати на конференция: Може ли изкуственият интелект да замени защитника?

Адвокати на конференция: Може ли изкуственият интелект да замени защитника?

Defakto.bg

Микеле Лукерини представи италианския опит, където преди 12 г. е въведен пълна електронизация на съдебния процес, която не зачертава принципа за справедливо правосъдие.

Последваха въпроси, основно към еврокомисар Габриел. Неотдавна на конференция в Милано освен ползите от изкуствения интелект, който ще служи на правната професия, се чуха и възражения срещу него, като това, че е заплаха за пазара на труда, каза адвокат Валя Гигова. Но голямата опасност е с роботизацията на правните услуги в сферата на консултациите да не се стигне до зачертаването на базови човешки ценности като свобода на мисълта, на изразяването, липсата на готови отговори, подчерта тя. Къде е границата и какво правите в тази насока, попита Гигова еврокомисаря Габриел.

Не само мислим, но вече и правим, бе отговорът. Европа не сме Китай, не сме САЩ, човешките ценности са „добавената ни стойност“, обяви Мария Габриел. Бе категорична – няма да се позволи роботът да замени човека с неговата креативност и инициативност. В тази връзка до септември група експерти трябва да представи конкретните етични и правни предизвикателства в тази сфера.

About De Fakto

Проверете също

Биляна Петрова: Заплашват Десислава Иванчева с убийство и никой нищо не прави

„В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо …

Съпругата на президента Десислава Радева осъди „Пик Нюз“ за вреди от 12 клеветнически публикации

Софийски градски съд  осъди „Пик Нюз“ ЕООД  за неимуществени вреди, нанесени в  12 обидни и …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.