Властници като него не си отиват с избори, коментира Огнян Минчев
Реджеб Тайип Ердоган спечели президентските избори в Турция на първи тур. В парламента влизат общо пет партии, а настоящият президент е получил „абсолютно мнозинство“ от гласовете – това заяви председателят на Висшия избирателен съвет Сави Гювен, цитиран от БНР.
Това е финалът на предсрочните избори в южната ни съседка – президентски и парламентарни, от които се очакваше да начертаят по-нататъшния път на Турция, след неуспелия опит за преврат срещу Ердоган, последван от извънредно положение и хвърлянето на хиляди опозиционни политици, военни, магистрати, преподаватели, журналисти, интелектуалци в затворите. Силен опонент на Ердоган в надпреварата за президентския пост бе кандидадът на Народнорепубликанската партия Мухарем Индже, големият въпрос и очакване бе дали ще се стигне до балотаж. Предизборните митинги на опозицията обаче не бяха отразявани, заради „проблеми“ в тв излъчването.
На изборите в Турция нямаше междинно преброяване, резултатите се огласяват от официалната Анадолска агенция. При обработени над 99 % от протоколите Ердоган получава 52,5 % от гласовете, Индже – 30,5 %, трети е кюрдският кандидат Селяхаттин Демирташ с над 8 %.
Според обявеното дотук във вота за парламент Партията на справедливостта и развитието на Ердоган печели 42 %, но заедно с коалиционния си партньор Партията на националистическото действие получават 345 от общо 600 депутати. Втори по резултат са от опозиционната Народнорепубликанска партия със 150 народни представители, нейният партньор Добрата партия взема 45 места в Меджлиса. Трети в изборните резултати са от прокюрдската Демократична партия на свободата, също опозиция на Ердоган, с 65 места.
След конституционните промени, одобрени „на кантар“ след референдум миналата година обаче „новият“ стар президент вече разполага с много повече власт. Той ще назначава вицепрезиденти, правителство (което няма да има премиер) и висши магистрати, може да издава укази и да обявява извънредно положение, както и да разпуска парламента на каквото основание пожелае, но с това автоматично ще свиква извънредни избори (които винаги ще са за президент и парламент едновременно).
Турците в България – масово срещу него
Турците в България са гласували масово срещу Ердоган и неговата Партия на справедливостта и развитието. Той е получил подкрепа от една четвърт от отишлите до урните.
Хората с турско гражданство у нас са подкрепили категорично кандидата за президент на опозиционната Народнорепубликанска партия Мухарем Индже, получил 58,3 % от гласовете.
Освен в България Индже побеждава убедително и в САЩ, Великобритания, Русия, Канада и Китай.
Ердоган обаче е получил огромно мнозинство в държави с големи колонии турски гастарбайтери като Германия, Франция, Холандия, Белгия, Норвегия и Швеция.
Властници като Ердоган не си отиват с избори, реагира с пост във Фейсбук политологът Огнян Минчев.
„Властници като Ердоган не си отиват с избори. За това, което е Турция днес отговорност носи не само Ердоган и неговата партия. Отговорни са съюзниците на Турция в НАТО и в Европа, които помогнаха на Ердоган да демонтира системата на светско републиканско управление – защото … не била демократична.
Турция бе първата страна, в която политическият ислям получи силна западна подкрепа, за да изгради „демократична“ система на управление. Последва вторият експеримент – подкрепата за „Арабската пролет“ и „умерения ислям“ в Близкия изток. Отново – за да изгради „демократична“ система.
Слава Богу, в Египет генерал Сиси не се оказа достатъчно либерален и демократичен. Но в Турция Ердоган тържествува за пореден път. Мислите и надеждите ми са с всички истински демократични и свободни хора на Турция. На тях няма да им бъде леко. На нас като съсед на Турция също няма да ни е леко“.