На второ четене депутатите решиха, че малките фирми, които търгуват с горива, трябва да имат уставен капитал от поне 20 хиляди лева, а за едрите търговци се изискват 1 милион лева. Законът ще влезе в сила шест месеца след обнародването му в „Държавен вестник”.На второ четене бяха гласувани и промените в Закона за интеграцията на хората с увреждания
Решено бе още земеделските производители да могат да съхраняват до 50 куб. метра цистерни, земеделските машини да могат да се зареждат с до 80 литра гориво във вътрешен обект, извън бензиностанциите.
Христиан Митев от “Обединени патриоти”, от квотата на НФСБ, настоя влизането в сила да стане след положителна нотификация от Европейската комисия, но предложението му бе отхвърлено.
“Смятам, че с подобно предложение, имаме макар и някакъв минимален шанс да избегнем наказателната процедура, която иначе неминуемо ще се стовари върху нашата страна и българските данъкоплатци за огромно съжаление ще се наложи да плащат отново заради грешки, които допускаме тук”, мотивира се Митев.
Депутатите регламентираха също глобите и реда за отнемане на имущество и превозни средства при установени нарушения от търговците на горива.
За извършване на дейност без регистрация глобата или имуществената санкция е от 25 хиляди до 250 хиляди лева за всички дейности по търговията с горива. При повторно нарушение глобите отиват до 500 хиляди лева.
В случай на превоз на горива без регистрация превозваните горива и превозните средства ще се отнемат в полза на държавата.
Поправките в закона предизвикаха протести сред дребните търговци и земеделски производители. Макар да са сред вносителите на проекта, депутатите от НФСБ се оказаха сред най-големите му критици. Те прогнозираха, че може да се стигне до наказателна процедура на ЕК срещу България.
Окончателно парламенът прие промените в Закона за интеграцията на хората с увреждания. Месечната добавка за социална интеграция ще се предоставя в зависимост от степента на намалена работоспособност или вида и степента на увреждането. До промяната се стигна, след като Върховният административен съд отмени уеднаквяването на размера на добавките на хората с увреждания в Правилника за прилагане на закона.Поправките в закона засягат близо половин милион души в страната. С промените се въведе и определянето на базата за изчисляване на месечната добавка за социална интеграция според гарантирания минимален доход, като месечната добавка за транспортни услуги в размер на 15 процента се запазва. Също така се запазва месечната добавка за ползването на информационни и телекомуникационни услуги в размер на 20 процента от гарантирания минимален доход.
Законодателните промени влизат в сила със задна дата от 12 юни.