Председателят на ВКС Лозан Панов лично се яви в Софийския районен съд днес, за да се защити срещу наказателно постановление на новата антикорупционна комисия, бивша КОНПИ.
Делото е образувано по жалба на Панов, който бе обявен за нарушител и глобен с 1000 лв. за неподадена имотна декларация. Актът е на шефа на Сметната палата, но нейното звено, отговарящо за декларациите на властта, междувременно се вля в мегакомисията.
В същото време председателят на ВКС бе декларирал имотното си състояние пред Инспектората към ВСС, както предвидиха промените в съдебния закон. Спорът обаче възникна, защото освен магистрати, „тримата големи“ в Темида – председателите на двете върховни съдилища и главният прокурор са и членове по право на ВСС. А за членовете на съдебния съвет остана изискването да подават имотни декларации пред Сметната палата, вече пред КПКОНПИ.
Панов бе категоричен – той е преди всичко съдия, депозирал е декларацията си като такъв и е абсурдно да се иска да я дублира и пред друг орган. Посочи също и съобщение на страницата на самата Сметна палата, че „тримата големи“ занапред отчитат имоти пред Инспектората. Да, ама не.
Междувременно пък главният прокурор Сотир Цацаров бе изпратил декларация само в Сметната палата и излезе в списъка на нарушителите, не подали декларации в срок, публикуван от Инспектората. Той бе глобен, но с 300 лв., защото впоследствие се отчете в Инспектората.
Съдът не призна юрисконсулта на КПКОНПИ, но делото тръгна. И приключи
Съдия Ангел Павлов от столичния районен съд не призна днес новата „Антикорупция“ като страна по спора. Но прие, че и Сметната палата е била надлежно уведомена за заседанието и даде ход на процеса.
Уточни, че наказателното постановление е издадено на 10 януари 2018 г. от Цветан Петков, председател на Сметната палата. И обяви за безпредметна проверката на личността на явилия се Лозан Панов, който е „публично известна личност“. А, поради заеманата от него длъжност е ненужно „да му бъдат разяснявани правата“.
Лозан Панов пледира за отмяна на наказателното постановление. „Според самите прилагащи законите относно декларирането на доходи и имуществени интереси органи законът следва да се тълкува и прилага по такъв начин, че председателите на върховните съдилища и главният прокурор да декларират пред ИВСС тези обстоятелства по реда на ЗСВ. Съм бил добросъвестен при тълкуването на закона и изпълнението на задължението за подаване на декларация. А административно-наказващият орган не е действал добросъвестно и в разрез със собственото си публично оповестено разбиране и тълкавена на закона“, обяви председателят на ВКС. Това, според него, е „индиция за превратно упражняване на власт“.
Районният съд не му позволи да приложи писмени бележки. И обяви, че ще се произнесе в срок. По принцип той е 30 дни, но се приема за инструктивен.