Позициите са изяснени, ще има „особени мнения“
На 27 юли Конституционният съд ще гласува решението си за Истанбулската конвенция. Тогава то публично ще бъде огласено. Това съобщиха днес от КС. И отказаха друг коментар.
На днешното си заседание конституционните съдии са обсъдили оформилите се позиции по казуса, изяснили са ги и са готови за решение по същество. То няма да е единодушно, ще има „особени мнения“, научи Де факто. Произнасянето на КС се чака с особен интерес – конвенцията буни духовете и то във всякакви посоки.
Делото бе образувано през февруари тази година по искане на 75 депутати от ГЕРБ. Те настояват за предварителен контрол за конституционосъобразност – КС да се произнесе дали Конвенцията на Съвета за Европа за превенция и борба с насилието над жени е в синхрон с основния ни закон, преди да бъде ратифицирана от парламента. Тя е подписана още през 2016 г., но с условие за последваща ратификация.
До сезирането на КС се стигна след разнобой включително в самия Министерски съвет за конвенцията, известна като Истанбулска, дори и там се чуха доводи за опасност от задължително легализиране на еднополовите бракове и подобни. А след внасянето й за ратифициране в парламента на 12 януари, последваха маса протести и настояване от опозицията за оттегляне.
Основните противоречия са употребените в конвенцията изрази „социално изградени роли“, „стереотипни роли“ и „джендър“ като обективни елементи от съдържанието на понятието „пол“, се сочи в искането на депутатите. Те питат дали тези термини са съвместими смислово с Конституцията, включително и с нейната норма за брака като доброволен съюз между мъж и жена.
Докладчик в КС е Атанас Атанасов, по делото вече са приложени правни оценки и анализи, преглед на българското законодателство, сравнителни анализи.
Междувременно публиката вече се „подгрява“ чрез съобщения в социалните мрежи за взето решение от КС и разпределението на гласовете там.
Днес КС обсъди и друго дело – срещу един от новите текстове в Закона за съдебната власт, който позволи при овакантяване на длъжност в конкретни съдилища и прокуратури да не се провежда нов конкурс, ако от предишния не са изтекли 9 месеца. Нормата бе оспорена от Върховния административен съд. Решението на КС и по това дело ще се вземе на 27 юли, а изненади не се очакват.