Последни новини
Home / Избрано / Болничен се плаща до 30 календари дни от прекратяването на срочен трудов договор

Болничен се плаща до 30 календари дни от прекратяването на срочен трудов договор

Defakto.bg

ВЪПРОС: Работя по срочен трудов договор. Наскоро получих предизвестие за прекратяването му, а дни след това се разболях сериозно. Имам ли право на болничен лист и той удължава ли срока на предизвестието? Л.П. София

ОТГОВОР: Когато работник или служител е получил предизвестие за прекратяване на трудовото правоотношение, няма пречка да  ползва отпуск за временна неработоспособност.

Срочният  трудов договор, като в описания случай, се прекратява от датата на изтичането му. Съгласно чл. 42 от Кодекса за социалното осигуряване, когато  временната неработоспособност настъпи преди прекратяване на срочния трудов договор, паричното обезщетение се изплаща за не повече от 30 календарни дни след прекратяването на трудовото правоотношение с работодателя.

Изключение е временната неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест. Тогава паричното обезщетение се изплаща до възстановяване на работоспособността или до установяване на инвалидност. Основанието на временната неработоспособност се отбелязва в самия болничен лист.

Важно е да се знае, че срокът на предизвестието не се удължава със срока на временната неработоспособност. По време на предизвестието може да бъде разрешен и друг вид платен или неплатен отпуск от работодателя. И в тези случаи срокът на отпуска не удължава предизвестието.

Трудовият договор се прекратява с изтичането на срока на предизвестието и работодателят е задължен да издаде заповед за прекратяване на трудовото правоотношение, както и да впише това в трудовата книжка.

Отпускът за временна неработоспособност се разрешава от здравните органи. Когато работникът или служителят е заболял по време на предизвестие и излезе в отпуск по болест, той все още се намира в трудово правоотношение с работодателя.  Така че като осигурено лице следва да получи обезщетение за временна неработоспособност.

 

Справка: чл. 335, ал. 2, т. 1 от Кодекса на труда, чл. 42, ал. 1 и ал. 3 от Кодекса за социално осигуряване.

 

About De Fakto

Проверете също

В Софийския районен съд събират подписи в подкрепа на ВКС за неуспеха на единната информационна система

В най-голямия съд в страната, Софийския районен съд, тече събиране на подписи в подкрепа на …

Лидерът на “Боец” Георги Георгиев осъди прокуратурата за незаконно обвинение и забрана да напуска страната

Лидерът на гражданското сдружение “Боец” Георги Георгиев осъди прокуратурата за незаконно обвинение и за незаконна …

3 коментара

  1. Здравейте искам да ви попитам тъи като съм в изпитателен срок от днес съм в предизвестие за напускане мога ли да си взема болничен до края на предизвестието или не

  2. Здравейте, интересувам се от следния казус, подадох си предизвестие за напускане от работа, но по време на предизвестието ми откриха болест, ако си взема болнични ще ми бъде ли прекратен трудовия договор и в последствие може ли да си вземам болнични. Благодаря предварително.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.