Вицепрезидентът: Създаването на Български културен институт е мащабна идея, за която е необходим национален консенсус
Владеенето на български език трябва да бъде задължително изискване при даването на българско гражданство е позицията на вицепрезидента Илияна Йотова.Тя е изразена на среща с ръководството на Асоциацията на българските училища в чужбина по повод създаване на Български културен институт за българите в чужбина.
„Създаването на Български културен институт по примера на „Сервантес“ и „Гьоте“ е мащабна идея, за която е необходим национален консенсус. Идеята е неподвластна на предизборни кампании и мандати“, смята Йотова.По думите й този институт е силен инструмент за културна дипломация, за влияние и популяризиране на българската държава навън, за запазване на българското самосъзнание на сънародниците ни зад граница.
Идеята за създаване на Български културен институт не е нова. Тя е записана в приетата през 2014 г. стратегия за българите в чужбина. Предложено е институтът да носи името на патриарха на българската литература Иван Вазов.
Все още липсва целенасочена държавна политика за българските училища зад граница, е мнението на ръководството на АБУЧ. „Със сигурност знаем, че стоите зад гърба ни“ – с тези думи председателят на асоциацията Ирина Владикова се обърна към вицепрезидента и й благодари за патронажа на 11-ата годишна конференция на АБУЧ, която се проведе миналата седмица.
„Съществува голяма пробойна между неделните училища и лекторатите по български език. Учениците нямат мотив да продължат образованието си в тях, тъй като не получават документ за владеене на български език“, отбеляза вицепрезидентът. Илияна Йотова изрази тревога, че във все повече университети в големи европейски градове е прекъсната традицията за изучаване на български език.
Вицепрезидентът е категорична, че владеенето на български език трябва да бъде задължително изискване при даването на гражданство. „Българското гражданство не означава само един документ, освен право, той е и задължение към държавата“, отбеляза Илияна Йотова. От АБУЧ споделиха практиката в други държави, където освен по езика се полага и изпит по история. На определен период от време получилите чуждо гражданство отново се подлагат на изпити.
А отнемането му…ако се установи, че имаш българско гражданаство и не знаеш български език…????