Членът на ВСС от професионалната съдийска квота Атанаска Дишева днес е напуснала ведомствения апартамент и го е предала на тричленна комисия от Върховния административен съд, назначена от председателя му Георги Чолаков. Това съобщи самата Дишева в отговор на въпроси на Де факто.
Това би трябвало да е и краят на „драмата“, станала повод за не една и две атаки срещу съдийката, включително и в определени медии.
Фактите са известни, те бяха коментирани и от Атанаска Дишева в интервю пред нас. Накратко – като съдия от ВАС, дошла от Варна, тя получава ведомствен апартамент от 173 кв м в столичния квартал „Изток“, който обитава със семейството си срещу 202 лв ведомствен наем. Жилището е запазено и след като е избрана за член на ВСС, защото в това си качество също има право на него.
В медии усилно се коментираше имотното състояние на семейството – очаквано, върховен съдия и адвокат (съпругът) не са бедни. Задаваните спрямо Дишева въпроси може би щяха да са основателни, ако не беше едно „но“ – те не бяха зададени на други от действащия, нито от предни състави на ВСС. А че кадровиците ползват не само ведомствени жилища, но от бюджета им се плаща и свободен наем, е известен факт. Беше потвърден и от справка на ВСС, предоставена на Де факто по Закона за достъп до обществена информация.
Така или иначе на 5 юли след постъпило предложение от Сотир Цацаров и Георги Чолаков пленумът на ВСС промени приетите от самите него в началото на мандата му правила за ведомствените жилища. В новите разпоредби се предвиди максимум 5-годишен срок за ползването им, независимо от основанието. В същото време обаче бе даден едногодишен срок за уреждане на въпроса със „заварените положения“.
Как се развиват нещата с Дишева?
На 18 юли тя получава предизвестие, подписано от председателя на ВАС Георги Чолаков, да напусне ведомственото жилище в едномесечен срок. Като мотив се сочи, че вече не е съдия от ВАС, както и новите правила на ВСС. Определена е и дата на предаването на апартамента – 20 август, то ест днес. Копие от заповедта с предизвестието е служебно обявена във ВАС.
Днес апартаментът е предаден на тричленна комисия на Върховния административен съд, в която влизат главният секретар и двама служители.
Интересно, какво ли става с останалите ведомствени наематели, по „новите“ правила?