Слабият надзор у нас е позволил на нестабилната кипърска „Олимпик” да стане един от основните застрахователи в България, а заради недостатъци в законодателството стотиците хиляди нейни клиенти с „Гражданска отговорност” се налага да плащат повторно след фалита на компанията. Случаят е показателен, че депутатите трябва да се намесят, заяви националният омбудсман Мая Манолова тази сутрин пред bTV.
Тя отбеляза, че бълтарките граждани имат 16 милиона, внесени от „Олимпик” в Обезпечителния фонд, който би следвало да гарантира вноските им при несъстоятелност на застрахователя. В същото време, обаче Кодексът на застраховането у нас не е е предвидил изплащане на обезщетения при фалит на чужда компания.
„В тази си част българското законодателство е несправедливо”, смята Манолова. Според нея в тази ситуация е нормално парите да бъдат върнати от българския фонд, а той след това да си ги търси от кипърския. В противен случай структурата в островната държава може да откаже да плаща на клиентите на „Олимпик” с мотива, че те не са внасяли вноските си там.
Манолова беше категорична, че Комисията за финансов надзор е била длъжна да следи работата на застрахователя у нас и при индикации за проблеми незабавно да информира колегите си в Кипър, за да вземат мерки – нещо, което вече се е случвало с българска копания, работеща другаде в Европа.
„На КФН би следвало да й направи впечатление, че застраховките са по-евтини. През последните години дружеството е обявявало загуба, а в същото време е предлагало най-евтините застраховки с най-големите комисионни за застрахователните брокери”, отбеляза омбудсманът.
Според нея не по-малък проблем са делата, които се налага да водят с „Олимпик” тези, които са били потърпевши от действията на шофьори, застраховани там. Компанията с години бави плащанията.
Днес пред КФН се провежда пореден протест на пострадалите граждани, някои от тях искат да се зачете валидността на заварените от фалита на „Олимпик“ застраховки, други настояват за оставки в КФН поради слаб надзорен контрол.
За тази сутрин е свикана среща при премиера Борисов с участието на финансовия министър Владислав Горанов и Комисията за финансов контрол. Въпреки изявлението от неделя на премиера, че държавата не може да отговаря за всичко, защото това са парите на данъкоплатците, ще бъдат обсъждани механизмите за обезщетяване на потърпевшите. Междувременно Корнелия Нинова обвини министър председателя в невежество, тъй средствата в гаранционния фонд не са от данъците на гражданите.
Средствата в гаранционния фонд се събират от вноски от самите застрахователни дружества, включително “Олимпик”
„Твърдите, че ако държавата се намеси и плати на пострадалите от фалита на застрахователното дружество “Олимпик“, това ще бъде от парите на всеки български данъкоплатец. Това е лъжа“. „Средствата в гаранционния фонд не се събират от нашите данъци. Те са вноски от самите застрахователни дружества (включително “Олимпик”) именно като гаранция за такива случаи“, категорична е Нинова.