По повод съобщенията в медиите, че гражданите на 11 града недоволстват срещу закриване на прокуратурите в техните населени места, държавното обвинение разпространи до медиите съобщение. В него се казва, че на мястото на закритите районни прокуратури се разкриват териториални отделения в съответните градове. „По никакъв начин правоприлагането в посочените населени места няма да бъде нарушено, а ефективното изпълнение на работата на прокуратурата ще бъде гарантирано чрез адекватно разпределение на натовареността и оптимално използване на ресурсите“.
Ето и пълният текст на съобщението:
В изпълнение на Решение на Прокурорската колегия към ВСС от 25 юли 2018 г., главният прокурор е изпратил писмо до кметовете и председателите на общинските съвети на общините – Ардино, Белоградчик, Брезник, Дряново, Кула,
Мадан, Тервел, Тополовград, Трън, Трявна, Чепеларе.
Такова писмо е изпратено и до изпълнителния директор на Национално сдружение на Общините в Република България.
В писмата е изрично посочено, че съобразно Решението на Пленума на ВСС на мястото на закритите районни прокуратури се разкриват териториални отделения в съответните градове. В тези отделения прокурорите ще изпълняват и след
1.01.2019 г. в пълен обем законовите си задължения – ще участват в съдебни заседания, ще дават дежурства и ще приемат граждани. По никакъв начин правоприлагането в посочените населени места няма да бъде нарушено, а ефективното изпълнение на работата на прокуратурата ще бъде гарантирано чрез адекватно разпределение на натовареността и оптимално използване на ресурсите.
УВАЖАЕМИ КМЕТОВЕ НА ОБЩИНИ,
УВАЖАЕМИ ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ,
С Решение по Протокол N9 21/19.07.2018 г. Пленумът на ВСС реши, считано от 01.01.2019 г., да закрие единадесет районни прокуратури [РП Белоградчик, РП Кула, РП Дряново, РП Трявна, РП Тервел, РП Ардино, РП Брезник, РП Трън, РП Мадан, РП Чепеларе и РП Тополовград/ и на тяхно място да разкрие териториални отделения към прокуратурите в областния град . С оглед важностга на предстоящата промяна, модя да имате предвид следното:
Вьпреки че тези районни прокуратури ще преустановят същрствуването си като самостоятелен орган на съдебната власт, в териториалното отделение в съответното населено място ще продължат да работят както прокурори, така и съдебни служители. В тази връзка се сочи, че съгласно решение на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет по Протокол .N2 18/26.04.2017 г., „ териториално отделение ” е разкрито от Пленума на ВСС в дадено населено място звено в структурата на съответната районна прокуратура с прокурори и специализирана администрация за изпълнение на функциите на територията на съответния на районната прокуратура съдебен район
Прокурорите, които ще работят в териториалното отделение ще изпълняват и занапред в пълен обем законовите си задължения, включително ще участват в съдебни заседания в сьответния съд, ще дават дежурства и ще приемат граждани.
С оптимизирането няма да бъде нарушен достьпът на гражданите и институциите до прокуратурата, а напротив – ще се осигури възможност за по-качествена и срочна нейна работа. Това е така, защото районната прокуратура (към която е териториалнотр отделение) ще има съдебен район, включващ общините и населените места на закритите РП и дейността по правоприлагане на тези територии ще бъде обезпечена от всички прокурори от РП със седалище в областния град.
В заключение Ви уверяваме, че решенията на ПК на ВСС и на Пленума на ВСС имат за цел да осигурят срочно и ефекгивно изпълнение на работата на прокуратура чрез равномерно и справедливо разпределение на натовареностга и правилно използване на ресурсите (човешки, материални и финансови).