Община Чепеларе въстана срещу закриването на “собствената” им Районна прокуратура

Община Чепеларе въстана срещу закриването на “собствената” им Районна прокуратура, а прокурорската колегия във ВСС призова гражданите към спокойствие, защото няма да останат без достъп до правосъдие. Като причина за реконструкцията колегията посочва изключително ниската натовареност на прокурорите там. Щатни бройки обаче няма да се съкращават, а настоящите обвинители ще продължават да изпълняват в пълен обем досегашната си работа, казват от ВСС. Главният прокурор Сотир Цацаров определи промените в структурата на прокуратурата като изключително позитивни.
От няколко дни решението на прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет за закриване на Районната прокуратура в Чепеларе отпуши серия от граждански протести. Първият вече затвори за два часа на главни път Пловдив – Смолян. Адвокат Тонка Динчева от инициативния комитет обясни пред БНР: “Обществеността на града, и на общината изобщо, се събра и реши да се сформира инициативен комитет, който да отстоява правото на гражданите на община Чепеларе на собствена Районна прокуратура, тъй като те считат, че закриването на Районната прокуратура накърнява правата им и застрашава тяхната сигурност.
Общо 11 са районните прокуратури, които, съгласно решението на Висшия съдебен съвет от 1 януари догодина ще станат териториални отделения. Промяната е свързана с оптимиизране на натовареността и новата съдебна карта, която налага съдебната реформа. В отговор на притесненията на жителите, конкретно на общините Ардино, Чепеларе и Мадан, в четвъртък държавното обвинение увери гражданите, че прокурорите ще продължат да изпълняват – без промяна и в пълен обем, законовите си задължения.
В петък прокурорската колегия на ВСС отправи обръщение към гражданите на община Чепеларе, в което се, че гражданите и институциите запазват пълен достъп до прокуратурата, тъй като тези общини и техните населени места се включват в съдебния район на районните прокуратури, в чийто състав е териториалното отделение.
Прокурорската колегия напомня, че сериозна причина за промените са “ниските стойности на натовареност по показателя „досег със съда“, който включва всички актове и действия на прокурор във връзка с дейността на съда”. От приложената от прокуратурата статистика за периода 2015-2017 година става ясно, че натовареността на един прокурор в Чепеларе, общо двама, е между два и три пъти по-ниска от средната за един районен прокурор. Това се отнася както до досъдебните производства, така и до делата, по които обвинителите имат досег със съда.
“С оглед бюджета на прокуратурата, стойността на един прокурорски акт в Районната прокуратура в Чепеларе е точно – 294 лева и 69 стотинки – при средна стойност за страната от 152 лева и 69 стотинки“, сочат сметките на ръководството на държавното обвинение.