На извънредно общо събрание в Букурещ Европейската мрежа на съдебните съвети (ЕМСС) ще гласува дали да замрази членството на Националния съвет на магистратурата на Полша в международната организация. Причината е, че съветът вече не отговаря на изискванията да е независим от изпълнителната власт и законодателния орган, за да гарантира независимостта на полската съдебна система.
Преди две години, след старта на репресиите срещу магистрати в Турция и подмяна на състава на тамошния съдебен съвет, ЕМСС замрази членството на южната ни съседка. А представителят на българския ВСС гласува „въздържал се“.
Въпросът за Полша ще се решава на 17 септември на общо събрание на авторитетната международна организация в Букурещ, информира ЕМСС. Дотук се стига след старта на две наказателни процедури от Европейската комисия заради провежданата „съдебна реформа“ в Полша – на общите съдилища, Националния съвет на магистратурата и на Върховния съд, довела до намеса на правителството при кадруването на магистратите, както и предсрочно „пенсиониране“ на върховните съдии. Промените извадиха гражданите на улицата в защита на независимия съд, президентът Анджей Дуда наложи вето на два закона, но – напразно.
Любопитно е каква позиция ще заеме българският ВСС на предстоящия форум в Букурещ. Дотогава лятната му ваканция ще е приключила и кадровиците ще имат време да обсъдят въпроса на заседание на пленума на ВСС, където заедно се събират съдийската и прокурорската колегии. В същото време през юли мнозинството в българския съвет отказа да подкрепи декларация на ЕМСС срещу газенето на съда в Полша с аргумента, че това било „вътрешна“ работа на суверенната държава.