Последни новини
Home / Законът / Привържениците на Симеон на „неофициална“ среща за „Врана“

Привържениците на Симеон на „неофициална“ среща за „Врана“

Defakto.bg

На „неофициална“ среща във „Врана“ се събират днес привърженици на Симеон Сакскобургготски по негова покана. Причината е съдебното решение, с което и този дворец бе безспорно признат за държавна собственост.

Владимир Каролев

Поканен съм и ще отида, декларира днес финансистът Владимир Каролев, известен привърженик на Сакскобургготски, пред Нова тв.

Любопитното бе друго – и г-н Каролев публично даде своята версия защо „Врана“ е била частна собственост на бившите царе, позовавайки се на „здравия разум“. „Няма нужда да си юрист, нито да си завършил 12 клас, а да имаш малко здрав разум и да прочетеш Глава 11 от Търновската конституция“, обяви финансистът. В неговия прочит – дворецът „Врана“ е частна собственост, защото Търновската конституция забранява на българските царе да ползват държавни имоти, начинът на отстъпването им се урежда със закон, държавните имоти се управляват от надлежен министър. Ерго, след като няма такъв закон, а имотът се управлява от интендант, значи не е държавен, заключи Каролев. После се прехвърли на „международни“ монархически примери – във Великобритания и в Мароко и заяви, че ако българският съд е прав, нито един цар не е имал нищо лично. Накрая обяви, че „никой никого няма да атакува, ще се търсят закон и справедливост“. А „съдът в чужбина“ – т.е. в Страсбург, „чете документи, гледа крепостни актове“ (точно това Евросъдът по правата на човека надали ще прави по делото, заведено от Симеон Сакскобургготски срещу България – той няма да обсъжда съдебните решения, а дали са налице нарушения на права, гарантирани от Евроконвенцията. А пред Страсбург държавата ще защитава позицията, че жалбите на бившия цар и премиер са недопустими и неоснователни).

На Каролев опонира адвокат Ирен Савова, защитник на държавата.

Адвокат Ирен Савова

„Допада ми, че всички сме на едно мнение, че българските закони трябва да се уважават. А за „царските имоти“ има огромно неразбиране на казуса. Нашата теза е, че Цивилната листа е държавна институция. Ако ли пък не, през 1947 г. със специалния закон се отнемат имотите на царската фамилия в полза на държавата, той не е отменен, получил е своето действие и не е регламентиран в нито един от реституционните закони като основание за връщане. Казваме следното – всеки български гражданин мина през всички процедури на реституция. Г-н Сакскобургготски, твърдейки, че това са негови лични имоти имаше възможност да мине през същата процедра, уреждайки я законодателно по време на неговото управление. Да не изпадаме в лични нападки и да корим държавата. Начинът, по който се възстановяват „царските имоти“ не е съобразен със законите в нашата държава“, категорична бе адвокат Савова.

Каролев не се даде и изтъкна, че през 1998 г. Конституционният съд единодушно е отменил Закона за конфискация на имотите на бившите царе. И нарече случващото се „срам за вас, г-н Борисов!“

Отговорът на Ирен Савова: „Решението на КС от 1998 г. не поражда реституционни права. Даваните на г-н Сакскобургготски съвети са дълбого погрешни и се създава напрежеие между него и държава, няма нужда от това. Г-н Сакскобурггтски и привържениците му да се сърдят не на г-н Борисов, а на съветниците“,

About De Fakto

Проверете също

От „Правосъдие за всеки“ обявиха, че менторството на Пеевски над съдебната реформа е червена линия, която няма да пресекат

Най-важната задача пред народните представители в този момент е приемането на редовен бюджет за 2023 …

В Министерство на процедурата тръгва публично изслушване на 13 кандидати за съдия в ЕСПЧ

Днес от 10:00 ч. в сградата на Министерството на правосъдието, (гр. София, ул. „Славянска“ № …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

one × 1 =

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.