Разследващият журналист Димитър Стоянов от сайта „Биволъ“, румънският му колега Атила Бирo от Rise project и адвокат са били задържани късно вечерта от МВР, съобщи в петък сутринта сайтът.
„Колегите ни Димитър Стоянов и Атила Биро се прибраха благополучно, след като прекараха нощта с белезници насред полето, без телефони до 4 сутринта. Родната полиция ги натръшка, защото си вършеха работата и опитваха да спасят от унищожаване документи по разследването #ДжиПиГейт, за което българските медии мълчат упорито трети ден“, написа в петък „Биволъ“.
По информация на „Капитал“ журналистите са били освободени след намесата на румънски дипломат.
Според „Биволъ“ двамата са били задържани от полицаи от Полицейско управление – Радомир, по време на журналистически репортаж: „Колегите ни са отведени в ОДП Перник, защото се опитаха да заснемат как на дупка в полето край с. Егълница, община Ковачевци, се изгарят документи, свързани с разследването ни за аферата ДжиПиГейт“.
И още: „МВР охранява унищожаването на документи доказващи чудовищна корупция засягаща най-високите етажи на властта, ограбващи обществото в комбина с олигархичната мафиотска структура!! Всъщност МВР откровено се легитимира като бухалкаджийска банда на Мафията!“
Атила Биро е говорил предният ден на международна конференция в София за измамите и злоупотребите с обществени средства „Заедно срещу завладяването на държавата“.
Журналистите са подали сигнал до ГДБОП за това, че фирма в района на Перник и Радомир се готви да гори секретни документи.
В началото на седмицата „Биволъ“ публикуваха първата част от разследване за корупция при разпределянето на европейски средства, в което са замесени дружества, свързани с голямата строителна компания „Джи Пи груп“.
Според директора на ГДБОП Ивайло Спиридонов, журналистите са отведени в МВР само за снемане на самоличността им, но не каза нищо за тръшването им на земята и белезниците на ръцете. Омбудсманът Мая Манолова обяви задържането журналистите, докато си вършат работата, за противозаконно.

По- късно през деня журналистът Димитър Стоянов разказа пред БНР, че серия от неразбирателства са довели до ареста им: „С полицията се получи една поредица от неразбирателства, тип развален телефон, така или иначе ние бяхме задържани по сигнала, който ние самите подадохме“.
По време на задържането на двамата журналисти не е било позволено да се обадят по телефона, нещо което Съдът по човешките права в Страсбург, включително и по български дела, е отсъждал за нарушение на чл.6 от Конвенцията.
„Получих информация, че след публикуването на статията с ДжиПиГейт от офисите на фирмата започва целенасочено изнасяне на техника и документи, което е предполагаемо унищожаване на доказателства. Успяхме да проследим трасето на документите и разбрахме, че те се унищожават в района на Радомир и с наш колега, румънски партньор Атила Бирo, тръгнахме да валидираме това унищожаване. Респективно, за да има законова стойност работата, която вършим, подадохме сигнал и към МВР, че се унищожават предполагаеми доказателства за много тежка корупция и за злоупотребени с европейски фондове. В момента, в който успяхме да локализираме мястото, където намерихме изгорени документи, свързани с европейски фондове, се появи полицейски патрул, накараха ни да легнем на земята, да си сложим ръцете на гърба, сложиха ни белезници. Обяснихме, че ние сме журналисти и не сме извършители на нищо нередно, но около час прекарахме с белезници, после около още 3 часа бяхме задържани, но все пак не свалиха белезниците, въпреки че имаше яснота кои сме, какви сме и какво правим там. Всеки от нас имаше журналистическа карта, колегата също, имахме лични карти, валидни документи, но въпреки това не получихме право на телефонно обаждане и екипите, с които работим бяха много разтревожени. Когато се разследва корупция на високо ниво, това не е безопасно“.
Стоянов беше категоричен, че много от горящите документи все пак са били спасени от полицаите: „Нашата информация беше, че тези документи се изнасят от офисите на „Джи Пи груп“, товарят се на автомобили, карат се в района на Радомир и се изгарят. Ние намерихме и документи, нарязани на шрайдер, в чували. Всичко сочи в посока унищожаване на доказателства“.
Журналистът обясни и защо с тях е имало адвокат: „Помолихме го да използваме неговата кола, за да се опитаме да намерим мястото, където се изгарят тези документи“. Адвокатът също е с протокол за задържане.
Атанас Чобанов: Очевидно има чадър над „Джи Пи груп“
Главният редактор на сайта „Биволъ“ Атанас Чобанов заяви, че повече от 6 часа не е успял да се свърже с двамата журналисти: „От 20.30 часа вечерта до към 1-2 часа през нощта, което предизвика силно безпокойство. Опитахме се да разберем какво се случва и всички обаждания до РПУ в Радомир и ОДМВР – Перник завършиха безславно. В Перник ни затръшнаха телефона с изявление, че трябва да отидем на място. По наши канали опитахме да разберем на по-високо ниво и получихме от пресцентъра на МВР подвеждаща информация, че колегите ни не са задържани, а са били отведени в Радомир за даване на обяснения, но не можаха да ни обяснят защо няма връзка с тях“.
Действията на полицията са абсурдни, става въпрос за афера на най-високо ниво, категоричен е Чобанов: „Това е някакъв абсурд. Да не би колегите им на място да нямат телефони. Пристигнали са от София колегите на г-н Спиридонов. Могли са веднага да ги освободят и да им върнат телефоните. Ние сме възмутени от това, че те бяха оставени без комуникация, а ние съответно бяхме оставени в неизвестност какво се случва с тях в продължение на часове и бяхме подведени от МВР, че не са задържани. Още от сряда, когато сме подали сигнал, до четвъртък следобед от сградата на „Джи Пи груп“ се изнасят документи, компютри и се унищожават, т.е. два дни това е текло без никаква санкция, без да е предотвратено, а ние наблюдавахме какво се случва и се опитвахме да изясним къде изгарят документи, а защо ги горят е пределно ясно. /…/ Това са изключително сериозни доказателства за корупция, които част от тях са унищожени. Защо трябваше да се чака два дни? Защо ние трябваше да вършим това наблюдение и защо вместо като са отишли на място да спасяват документите, полицаите са задържали тях, а след като са дошли колегите им от София са разпалили огъня по невнимание? Това са абсурдни действия на полицията.
Очевидно има чадър над „Джи Пи груп“, която е свързана с шефа на „Лукойл“ Валентин Златев и явно там никой не смее да влезе и да проведе обиск. Това е афера на най-високо ниво, която ще се развие, защото ние разполагаме и с електронни копия и продължаваме работа. Има изключително много документи. В тези документи има шокиращи неща – подкупи, вижда се накъде и към кого минават парите“.