Ден след като антикорупционната комисия на практика призова чрез медиите бившия финансов министър Симеон Дянков да се свърже с нейни представители, Дянков се е обадил и е декларирал готовност за сътрудничество, съобщи Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Очаква се до края на деня той да проведе разговори с инспекторите, които работят по проверката на финансовото му състояние.
Както Де Факто писа, бившият министър на финансите е обект на проверка, заради обвинението му за продажбата на остатъчния дял на държавата в електроразпределителното дружество ЕВН. По същото обвинение ( заради приватизацията на по-ниска от пазарната цена на дялове от ЕВН), по искане на комисията Софийският градски съд наложи запор 2,4 млн.лв на имуществото на Трайчо Трайков, а в края на миналата година бяха оповестени запори и възбрани срещу Иво Прокопиев за 199 млн.лв.
Вчера комисията съобщи, че е приключила имотната проверка и на бившия финансов министър Симеон Дянков, но го издирва, за да даде информация за средствата и доходите си в чужбина, тъй като е известно, че той е работил за международни институции като Световната банка и другаде, а в момента работи в Лондон. Проверяващите не успели да установят категорични данни дали Дянков и съпругата му имат сключен брак, а това е важно за обсега на имотното им проучване – дали е на лице или на семейство.
По-рано днес, лидерът на „Да, България“ и бивш министър на правосъдието Христо Иванов обяви случващото се с бившия енергиен министър Трайчо Трайков за политическа репресия. Пред БНР Иванов заяви, че комисията се е превърнала в „бухалка“ за изпълнение на поръчки:
„На фона на ТЕЦ, който изведнъж стана собственост на Доган, и това не е проблем за г-н Георгиев, вероятно той ще се появи скоро и ще ни каже, че и г-н Доган е чист като сълза или като някоя друга метафизична течност, ние нямаме никакво съмнение, че това, което се случва с Трайчо, е форма на политическо преследване и репресия„.