При 91% обработени бюлетини активността на референдума в Македония е 36, 79 % – доста под очакваните. 91% от гласувалите са подкрепили членството на страната в ЕС и НАТО чрез приемане на Договора за името с Гърция.
След проваления референдум за промяна на името на страната и членство на Македония в ЕС и НАТО, министър-председателят Заев не възнамерява да подава оставка. Въпреки ниската избирателна активност, след провеждането му за Договора от Преспа, той даде заявка, че е време промените в Конституцията да влязат в Парламента. За да бъде зачетено мнението на гражданите, в допитването участие трябваше на вземат над 50% от избирателите или – над 900 000 души, но гласа си дадоха малко над 600 000.
За да бъде променено името на Македония, македонският парламент трябва да промени в конституцията на страната. За това е нужно квалифицирано мнозинство – т.е. поне 80 гласа в 120-местния парламент. В момента най-много депутати ма ВМРО-ДПМНЕ – 51, като партията не приема Преспанския договор. На второ място е Социалдемократичният съюз на Зоран Заев, с 49 народни представители. Той управлява заедно с Демократичния съюз за интеграция (той беше сформиран от бивши членове на Армия за национално освобождение (АНО) т.е. отново албанска формация), който има 10 депутати и с Алианса за албанците, с 3 места. Заев има подкрепа и на Движение Беса – третата албанска партия в македонския парламент, което има 5 депутати и е считано за формация, прокарваща турските интереси.