Правителството реши противозаконното отнемане на автомобил занапред да се наказва като кражба. Иновативната промяна се прави в Наказателния кодекс с аргумента, че така ще бъде подобрена уредбата относно превенцията срещу противозаконно отнемане на МПС.
В чл. 195, ал. 1 на НК се създава т. 12 за квалифициран състав на кражба, когато деецът с обективните си действия е демонстрирал намерение противозаконно да присвои МПС и да се разпорежда с него, като със своя вещ. Проектозаконът на правителството въвежда по-високо наказание за кражба на коли – до 10 години. Предлага се още приготовлението към кражба на МПС да се наказва като самостоятелно престъпление.
Промяната е аргументирана и с високата степен на обществена опасност на престъпление, както и с с факта, че много често отнетото МПС се използва при извършването на други престъпления. Предвижда се още пряката и непряка облага, придобити чрез престъплението, да се отнемат в полза на държавата, ако не подлежи на връщане или възстановяване. Предлага се да отпадне и алтернативното наказание „глоба“ при противозаконно проникване в чужд автомобил. „Това е мотивирано с високата степен на обществена опасност на тези престъпления, което се обуславя както от значителната стойност на отнетата движима вещ, така и от факта, че много често отнетото МПС се използва при извършването на други престъпления“, се казва в съобщение на пресслужбата на кабинета.
Досега студентите по право учат, че има разлика между противозаконното отнемане на чужд автомобил и кражбата му, едното е с цел “ да се повозя“ и да го изоставя, без да го своя, а класически белег на кражбата е, че отнемането има за цел да засвои чуждото МПС като свое. И двете действия са престъпни, нещо, което обуславя и две отделни престъпления в НК. Важно е и, че наказанието и за двете деяния е практически идентично – до осем години затвор. И юристите смятат, че наличието на два състава в НК е безусловно и удобство за правоохранителните органи, освен че преследва две престъпни деяния.
Вероятно вносителите подготвят сериозна защита на предложението си, защото „своенето“ по презумция безусловно ще срещне юридически отпор.
Въвеждането на мярката е в изпълнение на изискванията на Директива 2014/42/ЕС на Европейския парламент и на Съвета за обезпечаване и конфискация на средства и облаги от престъпна дейност в ЕС, сочи преслужбата на МС. Тя цели създаване на реална възможност не само за признаване, но и за ефективно изпълнение на наказателните присъди в частта им относно конфискация на имущество, придобито от престъпна дейност.
За вземане на мерки, гарантиращи адекватно управление на обезпечено имущество с цел евентуална последваща конфискация, се предлагат промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). Те предвиждат имуществото, обезпечено по реда на чл. 72 от НПК с цел конфискация или отнемане на вещи в полза на държавата, да се управлява от Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
Във връзка с транспонирането на Директива 2013/48/ЕС за установяване минимални правила относно правото на достъп до адвокат в наказателното производство и в производството по изпълнение на европейска заповед за арест, с проектозаконът се уреждат по-подробно правата на лицата при задържане и обвиняемите в наказателното производство, и правата на лицата в производствата по изпълнение на европейска заповед за арест и на издирваните по Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест.
Това не е нещо ново. Преди 40 и повече години / в момента не ми се прави справка с измененията на НК / съществуваше само един престъпен състав: кражба на превозно средство. Практиката обаче наложи изменение в НК, тъй като имаше множество случаи на отнемане на автомобил / предимно от младежи /, за да “ се повозят“ и след това – изоставени. Въведен беше нов престъпен състав, който покриваше именно тези случаи. От гледна точка на вида на умисъла това беше по – прецизно разрешение. Сега пак се връщаме към нещо, което даже в условията на една тоталитарна действителност беше преценено като непрецизно .Добре е да се знае това при обсъждане на предложението за нова промяна в ВК.
След автокражба, извършена преди малко повече от две години от автоджамбаза Ярослав Димитров, премиерът Бойко Борисов поиска законови промени, с които противозаконното отнемане на автомобили да бъде заменено с кражба . Случаят придоби популярност, след като автокрадецът беше пуснат на свобода от съда.