Промени в Закона за ратифициране на Конвенцията за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични актове са обнародвани в “Държавен вестник” днес.
Конвенцията предвижда премахване на тромавата процедура по признаване на съдебни актове, призовки, нотариални актове и заверки, административни документи. Тя е ратифицирана от повечето европейски държави, включително Руската федерация, както и от САЩ, ЮАР, Китай – за административните райони на Хонг Конг и Макао, Колумбия, Нова Зеландия и ред други.
По нея може да се изиска единствено удостоверяване на истиннността на подписа, на качеството, в което е действало лицето и истинността на печата. Всяка държава определя органите, компетенти да го направят.
С измененията, обнародвани днес, за България се определя, че оправомощени да издават “печата за истинност” са:
1.Министерството на правосъдието – за актове на съдилищата и нотариусите;
2. Националният център за информация и документация – за образователни и удостоверителни документи, издавани от висшите училища, от институциите в системата на предучилищното, училищното и професионалното образование и обучение и от Министерството на образованието и науката и неговите звена;
3. областните администрации – за документи, издавани от кметовете и общинските администрации;
4. Министерството на външните работи – за всички останали актове.“
И още – законът влиза в сила от днес, с едно изключение – правомощието на областните администрации важи от 1 януари догодина.