Зам.-председателят на ВКС Павлина Панова и зам.-председателят на ВАС Надежда Джелепова са новите конституционни съдии, които ще положат клетва на 13 ноември.
Двете спечелиха надпреварата от втори тур, в който конкурентите бяха четирима.
При 169 действителни бюлетини за избор се искаха 87 гласа.
Павлина Панова получи 104 „за“, Надежда Джелепова – 90 „за“.
Резултатите на другите двама претеденти: Дария Проданова – 45 гласа, Емануела Балевска – 63 гласа.
Избраните
Съдия Павлина Панова е завършила „Право“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ през 1992 г. Започва работа като прокурор в Софийската районна прокуратура. През 1994 г. е назначена в Софийския районен съд, а от април 1998 г. става съдия в Софийския градски съд. От 2001 до 2007 г. работи в Софийския апелативен съд, като от април 2007 г. е съдия във Върховния касационен съд. От март 2013 г. е заместник на председателя на ВКС и ръководител на Наказателната колегия.
Специализирала е в „Т.М.С. Ассер Институт“ в Хага. Преминала е специализиран курс на обучение по право на ЕС в Германия и в Европейския институт за публична администрация в Люксембург. Има специализации в Дания, Полша и Франция. През 2004 г. става доктор по право в СУ „Св. Климент Охридски“. От 2007 г. е магистър по право на Европейския съюз и член-национален представител на България в Евроджъст. Автор е на множество статии, съавтор е в сборници и монографии. От началото на 2009 г. е съдия ad hoc в Европейския съд по правата на човека в Страсбург. От 1996 до 2000 г. е хоноруван асистент по право в Катедрата по наказателноправни науки на СУ „Св. Климент Охридски“. От 2000 г. е преподавател в Националния институт на правосъдието, а от 2008 г. е и лектор към Центъра за обучение на адвокати.
Съдия Панова е учредител и член на Управителния съвет на Българската асоциация по европейско право и член на Съюза на учените. Владее английски и руски език.
Съдия Надежда Джелепова е с над 35 години юридически стаж. Завършила е „Право“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Започнала е професионалната си кариера през 1983 г. като стажант – съдия и след това като младши – съдия в Софийския окръжен съд. Две години по-късно е назначена за районен съдия в Районен съд – Елин Пелин, където работи до 21 август 1989 г. От 1 септември 1989 г. до 1 декември 1991 г. е арбитър в Градски държавен арбитраж. Назначена е за съдия в Софийския окръжен съд на 2 декември 1991 г., като през 1995 г. е избрана за заместник-председател на същия съд.
Във Върховния административен съд е съдия от 23 октомври 2000 година. През март т. г. съдия Джелепова беше избрана за заместник-председател на Върховния административен съд и за ръководител на Втора колегия. Кандидатурата й беше предложена от председателя на ВАС Георги Чолаков и беше подкрепена с мнозинство от Пленума на съдиите на ВАС. Подкрепа изрази и неправителствената организация „Юристи срещу корупцията“.
През годините е била лектор в професионални обучения, организирани от Националния институт на правосъдието.
Равносметка
Първи от парламента в КС бе избран Красимир Влахов. Днес той също бе на Общото събрание – макар да подаде искане за освобождаване като върховен съдия, губи качеството на магистрат от деня на встъпването му в КС. ()
След днешното гласуване целият екип на бившия председател на ВКС Лазар Груев (и той бивш конституционен съдия) израсна и стигна до Конституционния съд. Там вече са четирима негови заместници – Гроздан Илиев (избран преди 6 г.), Таня Райковска (избрана преди 3 г.), Павлина Панова и Красимир Влахов, при сегашната ротация. По-важно е друго – и Панова, и Влахов са признати специалисти в материята, с която се занимават – съответно гражданско и наказателно право. Райковска също бе търговски съдия с репутация. И от тях се очаква да са на висота и в КС.
Гласуваната днес подкрепа на зам.-председателя на ВАС Надежда Джелепова, която отскоро е в ръководния екип на съда, също е говоряща. По-късно стана ясна и номинацията на президената Радев, който излъчи за конституционен съдия проф. Атанас Семов.
На снимката: Павлина Панова. Публични снимки на Надежда Джелепова още няма