Конституционният съд обяви за разглеждане по същество на две дела. Едното е по искането на опозицията срещу освобождаването на Валери Жаблянов, зам.-председател на парламента. Другото – срещу една от промените в ГПК за достъп до касационно обжалване.
Заседанието на съда ще се проведе на 6 ноември.
С гласовете на управляващата коалиция Жаблянов бе свален от поста на 21 февруари заради изразената позиция (по повод Луковмарш), че Народният съд е бил „необходимо и неизбежно правосъдие“. Докладчик по делото е Гроздан Илиев.
Депутатите (60) от БСП отнесоха въпроса до КС, а в искането си заявиха, че Жаблянов е наказан заради изказано от него мнение, с което са нарушени принципите на правовата държава, политическия плурализъм, както и гарантираните от Конституцията права на свободно мислене и слово. Депутатите от левицата цитириха пред КС и друг мотив за освобождаването на Жаблянов – че „възпрепятства грубо реда в залата и отдаването на почит към паметта на жертвите на комунистическия режим и жертвите на възродителния процес и с тези си действия демонстрира пълно неуважение към българския парламентаризъм и българския народ“.
Според опозицията тези твърдения са безпочвени, неверни и недоказани и определят този мотив на вносителите като измислен и абсурден. В искането им се сочеше, че решението на парламента противоречи на още шест текста от Конституцията. Недопустимо и противоконституционно е в една демократична и правова държава един свободен човек и народен представител, заемащ поста на заместник-председател на парламента, да бъде санкциониран чрез предсрочното му освобождаване от поста в парламентарното ръководство, само защото е упражнил своите конституционни права“, пише в жалбата на депутаттие от БСП, в чието искане се настоява решението на мнозиндството да бъде обявено за противоконституционно.
Също за разглеждане по същество КС е обявил и дело №10 , по което състав на Върховния касационен съд оспори една от промените в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), свързана с достъпа до касация.
С промените в ГПК от 2017 г. сред основанията за касационен контрол в чл. 280, ал.2 бе записано, че независимо от предпоставките по ал. 1, въззивното решение се допуска до касационно обжалване при вероятна нищожност или недопустимост, както и при очевидна неправилност. За разширяването на достъпа до ВКС настояваха адвокати, и граждани.
Трима върховни съдии сочат в искането си до КС, че въведеният критерий е „неясен и неизясним“ за достъп до касация. Неощ, което противоречи на конституционния принцип за разделение на властите и не съответства на основното задължение на съдебната власт да дава защита на правата и на законните интереси на гражданите, юридическите лица и държавата.
Съдия докладчик по делото е председателят на съда Борис Велчев.