Специализираният наказателен съд остави за постоянно в ареста председателят и главният секретар на Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) Петър Харалампиев, Красимир Томов, както и сръбския граждани Марко Стойов.
Харалампиев и Томов са обвинени, че са взимали подкупи, за да издават удостоверения за български произход. Според прокуратурата Стойов, който е сръбски гражданин, е бил посредник в схемата.
Харалампиев е обвинен за един подкуп от 5 000 евро, които според разследващите е взел, за да даде удостоверение на украинец, на когото преди това било отказано. Парите са дадени от Димитър Стойчев, който е основен прокурорски свидетел по делото. Според него това се е случило на 31 август миналата година в кабинета на Харалампиев.
Според адвокатите на шефа на ДАБЧ, по това време Стойчев изобщо не е бил в България.Те представиха снимки от фейсбук-профила му, според които тогава той е бил на почивка на остров Тасос. Съдът обаче отказа да приеме снимките като доказателства. В решението бе записано, че тези доказателства не са били събрани по реда на НПК, а освен това във фейсбук всеки може да посочи местоположение, различно от реалното си.
Въпреки че се говори за подкупи, при арестите и обиските никъде не са намерени пари, твърдят още адвокатите. Единствено у Стойов са намерени 150 евро, но те са били негови лични пари. Мъжът е арестуван в Кюстендил, малко след като влязъл у нас.
Според наблюдаващия прокурор Ангел Кънев обаче пари са открити. Той твърди, че от агенцията са приемали подкупи и под формата на биткойни. Прокуратурата твърди, че около ДАБЧ е имало изградена мрежа от посредници, които редовно са се срещали с председателя й и всяка седмица му давали документи за около 15 души. Удостверенията се издавали бързо срещу подкупи. Делото е започнало от разследване на полицията в Кюстендил, която е започнала да след четвъртия обвиняем по делото – Петя Симеонова. Тя има преводаческа агенция, през която според прокуратурата са минавали кандидатите за удостоверение.
От чутото в съдебната зала станало ясно, че двама са ключовите прокурорски свидетели. Това е заместник-директорът на ДАБЧ Димитър Владимиров, който най-вероятно ще бъде и и.д. шеф на агенцията. Той е бил натискат да се включи в корупционната схема, но отказал. Затова е бил заобикалян.
Преди решението на съда прокуратурата и защитата влязоха днес в задочен спор за наличието на корупционна схема в агенцията. Оценка на зам.-главният прокурор Иван Гешев, че това е дело без аналог, е цитирана по време на пледоариите в съдебната зала от адвоката на Петър Харалампиев – Николай Кокинов, но с обратен знак – за да докаже, че по отсъствие на доказателства за взимане на подкупи от клиента му, това наистина е дело без аналог, съобщи БНР.
По-рано в четвъртък вицепремиерът Валери Симеонов отхвърли исканията на БСП, ДПС и партия „Воля“ да подаде оставка заради започналото разследване за корупция в Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ). Той обяви призивите за несъстоятелни, защото е само „администратор, който трябва да координира дейността“ на ДАБЧ. Подчерта, че няма право да ръководи, а и не му е вменено да управлява агенцията.Валери Симеонов каза още, че през 2017 г. са получили сигнали за злоупотреби в агенцията. Имало е тогава и служител на агенцията, който е представил данни за злоупотребите на среща при него. Симеонов се е консултирал с вицепремиера Красимир Каракачанов и след това от него е получил съгласие материалите да бъдат предоставени на специализираните служби. Последвала и втора среща, за да се провери колко се работи по въпроса.
Той не посочи дали дадените данни през 2017 г. са в основата на арестите от началото на седмицата, но каза: „Не мога безкритично да приема упреците с искането за оставка“.
Опозицията неотдавна поиска от Симеонов да подаде оставка и заради обидното отношение към майките на деца с увреждания.