Няма такава опасност, реагираха от МП
Новият главен директор на Главната дирекция „Изпълнение на наказанията“ (ГДИН) Васил Миладинов, назначен миналата година след скандалното бягство на въоръжените Владимир Пелов и Радослав Колев от Софийския затвор, може да се раздели с поста. Но не заради тежки инциденти или несправяне с работата, а благовидно и невинно – заради нови изисквания на закона.
Предположението избуява след внесени предложения от депутата от ГЕРБ Иглика Иванова-Събева от правната комисия. Използвана е техниката за „поправки в поправките“ – в случая госпожа Събева на 2 ноември е инициирала добавки в Закона за изпълнение на наказанията чрез преходни разпоредби в обобщения проект за Наказателния кодекс (НК), минал вече на първо четене.
По-късно, в разговор с Де факто, правосъдният министър Цецка Цачева бе категорична – главен комисар Миладинов не е „прицел“ на поправките и не е застрашен (какво каза министърът – виж тук).
Какво конкретно предлага депутатът от ГЕРБ? В Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража изрично да се запишат основанията за прекратяване на правомощията на главния директор на ГДИН. А сред тях са придобиването на право на пенсия по специалния ред, включително за служителите в ГДИН – те напускат системата при навършване на 52 години и 10 месеца и при 27 години общ осигурителен стаж. Както и вече упражнено право на ранно пенсиониране – до края на 2015 г. тези служители можеха да се пенсионират при наличие на 27 години общ осигурителен стаж и 18 години първа категория по Закона за МВР, без значение от възрастта. Повечето от тях се възползваха от възможността и продължиха да работят в системата.
Текст за освобождаването на главния директор на ГДИН в специалния закон досега нямаше (основанията се извличаха от други закони). А фактът, че законодателната инициатива се появява сега, без очевидна причина и се промушва чрез друг проект, прави обосновано подозрението, че новите текстове са заради определен човек.
Като прекратяването на правомощията на главния директор на ГДИН в тези случаи не е задължително, но е възможно – стига органът по назначаването, в случая министърът на правосъдието да го поиска.
Проучване на Де факто установи, че Миладинов скоро ще навърши 51 години – то ест в близките две години не може насила да бъде пенсиониран. Най-вероятно обаче попада в другата хипотеза – вече да се е възползвал от възможността за ранно пенсиониране заради натрупан стаж, преди да бъде назначен начело на ГДИН. Преди това той работеше в другата главна дирекция „Охрана“, бе и неин зам.-шеф.
През лятото за бъдещ шеф на затворите упорито се спрягаше бившият зам.-градски прокурор на София Роман Василев, който ще остане в аналите с репликата за „абсолютния престъпник“, отправена към бившия военен министър Николай Цонев при показния му арест в болничен коридор. Цонев, впрочем, бе оправдан на всички инстанции, а ВКС определи това дело като класическа „провокация към подкуп“. Дали Василев е новият кандидат, предстои да видим. Може да е и друг.
Поправките и мотивите
Тия гимнастики , че поправката не е заради Васил да ги разказват в някоя детска градина. Просто той е чужд за създадената стройна корупционна система в местата за лишаване от свобода. А той не е в схемата им.