Евродепутатите настояват за бързо присъединяване на България и Румъния към Шенгенското пространство

Съветът на ЕС трябва да вземе твърдо решение за приемането на България и Румъния като пълноправни членки на Шенгенското пространство. Този призив отправиха депутатите от Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи към Европарламента.
Комисията потвърди, че България и Румъния трябва да станат пълноправни членки на Шенгенското пространство и отхвърли частичното присъединяване първо чрез въздушни и морски граници, и евентуално после чрез сухопътни граници, заяви Сергей Станишев (С&Д, България), който е докладчик по темата.
„Двуетапният “ подход създава опасен прецедент, който не само не притежава правно основание, но и води до редица икономически, социални и политически недостатъци за ЕС. Проверките на румънските и българските сухопътни, морски и въздушни граници с държавите от Шенген трябва да бъдат премахнати, каза още Станишев.
Проектодокладът, изготвен от него е приет с 36 гласа „за“, 4 гласа „против“ и 1 „въздържал се“. Очаква се Парламентът да го гласува през декември, съобщава пресцентърът на ЕП.
Министрите на ЕС трябва да допуснат възможно най-бързо България и Румъния до Шенгенското пространство, Хърватия също трябва да се присъедини към Шенген, веднага щом бъдат изпълнени необходимите критерии, е изводът комисията.
Отлагането на пълното присъединяване на България и Румъния може да доведе до негативни последици не само за двете страни, но и за ЕС като цяло, смятат евродепутатите. Те подчертават, също, че разширяването на Шенгенското пространство или свободното движение на гражданите на ЕС не трябва да бъде засягано от липсата на напредък в други политики на ЕС, като политиката за убежище и миграцията
Парламентът даде зелена светлина на България и Румъния да се присъединят към Шенгенското пространство през юни 2011 г. и няколко пъти повтори позицията си след законодателната резолюция.
Понастоящем България и Румъния прилагат частично шенгенското право и на границите на двете страни се извършват проверки. Окончателното решение дали двете страни могат да станат част от Шенгенското пространство трябва да бъде взето единодушно в Съвета от министрите на ЕС.