
Парламентът прие окончателно прие Бюджет 2019 година. Дали българското общество ще бъде по-успешно и по-богато догодина, както обеща финансовият министър Владислав Горанов, предстои да видим. Поне досега най-успешната формула в социалната ни държава гарантира безоблачен просперитет на заможните (наричани и успешните българи), а на невписаните в тази графа, е позволено да продължават опитите да излазят от неуспеха (бедността).
Междувременно, майките на деца с увреждания отново се бориха за справедливост и засега – последно – Законът за хората с увреждания и Законът за личната помощ ще бъдат окончателно приети идващата сряда. Промените обещават да няма хора без личен асистент през цялата следваща година, а 930 души ще ползват лична помощ.
Приходите в бюджета за 2019 г., са планирани в размер на 25.6 млрд. лв., като 23.1 млрд. от тях трябва да са от данъци. От данъчните приходи най-голям дял има данъкът върху добавената стойност (ДДС) – 10.8 млрд. лв. Приходите, предвидени от акцизи, са в размер на 5.3 млрд. лв.
Разходите са в размер на 13.3 млрд. лв. Най-много от тях ще бъдат разходвани за заплати – 5.1 млрд. лв.
80 млн. лв. са предвидени за предотвратяване и преодоляване на последиците от бедствия. Общините ще могат да разчитат на трансфери в размер на 3.7 млрд. лв.
От 1 януари 2019 г., минималната работна заплата се увеличава от 510 лв. на 560 лв. , а според бюджетната прогноза тя ще стане 610 лв. от 1 януари 2020 г. и 650 лв. от 1 януари 2021 г.Заложено е увеличение с 10% на парите за заплати и осигурителни вноски в бюджетния сектор. За 2019 г. увеличението на възнагражденията на педагогическия персонал ще е средно с 20%, като целта е през 2021 г. те да се двойно по-високи от 2017 г.
По-висок минимален и максимален осигурителен доход, таван за всички пенсии и замразени обезщетения е предвидено в бюджета на ДОО, обявен от управляващите за най-социалния досега. От 1 юли 2019 г. минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст става 219.43 лв. (207.60 лв. дотогава). От същата дата всички пенсии ще бъдат осъвременени с 5.7%. Управляващите не приеха осъвременяването да стане поне от 1 април.До 1 юли таванът на пенсиите ще бъде 910 лв., и за новите пенсионери, за които до влизането в сила на този закон се предвиждаше да няма ограничение. От 1 юли максималната пенсия става 1200 лв. и занапред ще бъде 40% от максималния осигурителен доход (при 35% сега). Извън долната и горната граница промени в осигурителната тежест няма да има, нито в съотношението, в което осигуровките се делят между осигурен и работодател. Средната пенсия ще бъде 386.2 лв.
Минималното дневно обезщетение за безработица остава 9 лв., а максималното – 74.29 лв. Не се променя и обезщетението за втората година от отпуска за отглеждане на дете до 2 г. – майките ще получават по 380 лв. месечно, а мнозинството обясни запазеният размер, като мярка срещу кризата за кадри на пазара на труда!Еднократната помощ при смърт на осигурено лице остава 540 лв.
Промени в условията за отпускане на обезщетения по болест няма, запазва се и временната мярка от 2010 г. – болничният остава през първите три дни за сметка на работодателя, а от четвъртия нататък го поема НОИ. Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се става 560 лв. Това бе предвидено и за земеделските стопани и тютюнопроизводителите, но както обикновено парламентът ревизира сумата надолу и в крайна сметка минималните осигуровки за тези категории догодина ще се правят върху 400 лв. (при 350 лв. сега). С преходните и заключителни разпоредби на закона за бюджета на здравната каса, бяха направени сериозни изменения във всички закони от здравния сектор, като се въведоха съществени промени в сферата. По същата схема бяха промени и други закони. Парламентът отне на омбудсмана правото да ползва кола на Националната служба за охрана(НСО).